O godzinie 11.30 na Placu Zamkowym przemówienia wygłoszą prezydenci Polski i Stanów Zjednoczonych - Bronisław Komorowski i Barack Obama. Ten punkt obchodów będzie otwarty dla publiczności. Ze specjalnie zbudowanej sceny zabrzmi utwór "Wolność", który skomponował na tę okazję laureat Nagrody Grammy Włodzimierz Pawlik.

Rano w Archikatedrze Warszawskiej zostanie odprawiona msza za wolność, którą celebrować będzie sekretarz stanu Stolicy Apostolskiej kardynał Pietro Parolin. Zapytany dwa dni temu przez Informacyjną Agencję Radiową o przesłanie, z jakim przyleciał do Warszawy na uroczystości rocznicowe mówił, że z wolności trzeba korzystać w sposób odpowiedzialny. Wolność pozbawiona wartości grozi tym, że stanie się rozwiązłością, grozi obróceniem się przeciwko tym, którzy z niej korzystają", podkreślił sekretarz stanu.

Po godzinie 9-tej prezydenci państw Grupy Wyszehradzkiej, a także prezydent Niemiec spotkają się z młodzieżą urodzoną dokładnie 25 lat temu. To spotkanie odbędzie się pod hasłem "1989 - Pokolenie Wolności".

O godzinie 15-tej orędzie przed Zgromadzeniem Narodowym wygłosi Bronisław Komorowski. Posiedzeniu przewodniczyć będzie Marszałek Sejmu Ewa Kopacz. W uroczystej sesji w parlamencie udział weźmie wielu gości z zagranicy. Swoją obecność potwierdziło 18 delegacji parlamentarnych. Będą także prezydenci z 11 krajów, między innymi ukraiński prezydent elekt Petro Poroszenko oraz prezydenci: Francji, Niemiec, Chorwacji, Rumunii, Bułgarii, Węgier, Łotwy i Finlandii.

Godzinę później prezydenci Polski i Francji wezmą udział w otwarciu wystawy "Solidarite France Pologne" w Galerii Kordegarda. Razem odsłonią także pomnik Marii Skłodowskiej-Curie. Z kolei w podwarszawskim Brwinowie prezydenci Bronisław Komorowski i Joachim Gauck wezmą udział w uroczystości nadania autostradzie A2 symbolicznej nazwy "Autostrada Wolności". Prezydenci Polski i Niemiec zasadzą także dąb wolności.

CZYTAJ TAKŻE: 25-lecie wolnej Polski. RELACJA NA ŻYWO