Kto wejdzie do nowego rządu? Karuzela nazwisk już ruszyła w mediach, jednak nie pojawiły się do tej pory żadne wiarygodne przecieki. Ewa Kopacz od kilku dni prowadzi intensywne rozmowy z politykami Platformy Obywatelskiej. W jej sejmowym gabinecie pojawili się między innymi Cezary Grabarczyk, Radosław Sikorski i Bartłomiej Sienkiewicz.

Niewykluczone, że Ewa Kopacz skład swego gabinetu przedstawi w ciągu najbliższych kilku dni. Prezydent Bronisław Komorowski chce zaprzysiąc nowy rząd i zwołać pierwsze posiedzenie gabinetu już za tydzień, 22 września, tuż przed swoim wylotem do Stanów Zjednoczonych.

Expose nowej premier należy spodziewać się 27 września. Tak przewiduje rzeczniczka odchodzącego rządu Małgorzata Kidawa-Błońska, choć zastrzegła, że cały kalendarz zostanie przedstawiony przez samą Ewę Kopacz. Kidawa-Błońska jest spokojna o nowy rząd pod przewodnictwem Ewy Kopacz. Podkreśliła, że zaskakuje ją nieustanne dyskusja na temat tego, że obecna Marszałek Sejmu nie nadaje się na premiera. - Ewa Kopacz jest długo w polityce i ma doświadczenie bo była ministrem zdrowia a teraz jest Marszałkiem Sejmu i potrafi wziąć na siebie obowiązek bycia premierem - dodała rzecznik.

Ewa Kopacz będzie drugą w historii Polski kobietą premierem. Pierwszą była Hanna Suchocka, która kierowała rządem w latach 1992-93. Kopacz była także pierwszą kobietą na stanowisku marszałka Sejmu w Polsce. Pełniła tę funkcję od 2011 roku.

Z wykształcenia jest lekarką. W latach 2007-2011 kierowała ministerstwem zdrowia w rządzie Donalda Tuska. Należy do jego najbliższych współpracowników. Od ubiegłego roku jest pierwszą wiceprzewodniczącą Platformy Obywatelskiej. W szeregach partii znajduje się od 2001 roku i od tego czasu jest posłanką na Sejm. W wyborach parlamentarnych w 2011 roku startowała z powodzeniem z pierwszego miejsca radomskiej listy PO.

Wśród odznaczeń, którymi może poszczycić się Ewa Kopacz, jest między innymi estoński Order Krzyża Ziemi Maryjnej I Klasy i Krzyż Wielki Królewskiego Norweskiego Orderu Zasługi. Mężem Ewy Kopacz jest prokurator Marek Kopacz, zmarły w ubiegłym roku, z którym rozwiodła się w 2008. Ma z nim córkę Katarzynę.

Ewa Kopacz przejęła stanowisko szefowej rządu po Donaldzie Tusku, który od 1 grudnia obejmie obowiązki szefa Rady Europejskiej.