- Bądźcie z Ewą tak jak ze mną - powiedział Donald Tusk do działaczy PO. Podkreślił, że zmiana na stanowisku szefa rządu wyszła na dobre i Platformie, i Polsce.

Donald Tusk przyznał, że miał małe wątpliwości czy przyjmować propozycję objęcia stanowiska szefa Rady Europejskiej, czy pozostać premierem. - Był taki moment, że sobie pomyślałem, że chyba jestem niezastąpiony. (...) Te parę tygodni pokazało, że nie tylko nie jestem nie do zastąpienia, ale można wlać nową energię i nową siłę, i dać taki impuls, że znowu uwierzycie w to, że pójdziecie po zwycięstwo - powiedział. Dodał, że nie chodzi tu o zwycięstwo dla siebie, ani dla premier Ewy Kopacz, ale dla Polaków.

Były premier, mówiąc o swej następczyni, poprosił działaczy PO, by wspierali szefową rządu, tak, jak wspierali jego. Zaapelował też, by wsłuchiwali się w głos wyborców. Nowej szefowej rządu wręczył biało-czerwony szalik na napisem "Polska", ta zrewanżowała mu się biało-czerwony piórem.

Kopacz już jako szefowa PO

- Żegnamy go jako szefa PO, witamy jako prezydenta Europy - tak z kolei Ewa Kopacz mówiła o Donaldzie Tusku. Podziękowała mu za - jak to określiła - lata stabilności i rozwoju. Przekonywała, że pokazał, iż skuteczność można łączyć z uczciwością. Zaproponowała też byłemu premierowi, by został honorowym przewodniczącym PO.

Ewa Kopacz mówiła również, że zmiana przywództwa w partii nie odbywa się w wyniku kryzysu i przegranych wyborów, ale sukcesu. - Jest to dowód na to, że PO jest nowoczesną, europejską partią, która potrafi zmieniać przywódców w sposób sztafetowy - dodała. Premier Kopacz zapowiedziała, że po wyborach parlamentarnych w 2015 roku odbędą się nowe wybory przewodniczącego PO, a głosować w nich będą mogli wszyscy członkowie partii.

Donald Tusk kierował Platformą Obywatelską od 2003 roku. Pod jego przywództwem partia zanotowała 7 wyborczych wygranych.

W 2011 roku po raz pierwszy po obaleniu komunizmu Platforma utrzymała władzę na kolejną kadencję, a Tusk zachował stanowisko premiera. 1 grudnia rozpocznie pracę przewodniczącego Rady Europejskiej.