Prezydencki minister Jaromir Sokołowski podkreśla, że dla Bronisława Komorowskiego wizyta będzie potwierdzeniem strategicznego partnerstwa miedzy Polską a Ukrainą oraz potwierdzeniem polskiej gotowości do wspierania prozachodnich aspiracji Kijowa. 

Jak dodaje, wizyta będzie też okazją do potwierdzenia polskiej solidarności z Ukrainą wobec rosyjskiej agresji. Polska chce również wspierać Ukrainę w przeprowadzeniu reform oraz implementacji umowy stowarzyszeniowej z Unią Europejską. Prezydencki minister wyjaśnia, że Bronisław Komorowski jest w sposób szczególny zainteresowany pomocą w realizacji reformy samorządowej, ale też reformy dotyczącej rozwoju małych i średnich przedsiębiorstw. Kolejne pole zainteresowań prezydenta to wspieranie Ukraińców w walce z korupcją oraz pomoc przy reformie sił zbrojnych. 

CZYTAJ TAKŻE: Rublem i ropą. Ukraińcy wymyślili nową taktykę walki z separatystami>>>

W Pałacu Prezydenckim planowane jest też spotkanie Petra Poroszenki z kadrą lekarską oraz przedstawicielami organizacji pozarządowych, którzy okazali wsparcie Ukrainie.

Prezydent Poroszenko spotka się też z marszałkami Sejmu i Senatu, Radosławem Sikorskim i Bogdanem Borusewiczem. Po południu wygłosi przemówienie w polskim parlamencie na uroczystym zgromadzeniu posłów i senatorów. Petro Poroszenko spotka się też z premier Ewą Kopacz. Po godzinie 16:00 Petro Poroszenko i Bronisław Komorowski wezmą udział w Forum Gospodarczym organizowanym w gmachu Ministerstwa Gospodarki. Wieczorem Bronisław Komorowski podejmie ukraińskiego gościa uroczystym obiadem.

W czwartek ukraiński prezydent odwiedzi Lublin. Tam odwiedzi tworzoną w tym mieście międzynarodową jednostkę wojskową i litewsko-ukraińsko-polską brygadę.