Rozmawialiśmy o powyborczej sytuacji w Wielkiej Brytanii i o tym, że ma pewne postulaty na zreformowanie Unii Europejskiej - relacjonował wiceminister spraw zagranicznych Rafał Trzaskowski. Jak wyjaśniał, chodzi o to, by przekonać Brytyjczyków do opowiedzenia się w referendum za pozostaniem we Wspólnocie.

Unia Europejska byłaby dużo słabsza bez Wielkiej Brytanii - powiedział wiceminister dodając, że w wielu kwestiach Polsce jest po drodze z Londynem - np. bezpieczeństwa, jednolitego rynku czy zwiększania konkurencyjności unijnej gospodarki.

Podczas spotkania była też mowa o kwestii swobodnego przemieszczania się obywateli. Minister przypomina, że Brytyjczycy chcą wprowadzać zmiany dotyczące zabezpieczeń społecznych. Jak relacjonował Rafał Trzaskowski, premier Kopacz dała jasny komunikat, że nie może być mowy o jakiejkolwiek dyskryminacji polskich obywateli. Premier zapewniła, że będziemy rozmawiać z Wielką Brytanią o jej postulatach dotyczących reform Unii Europejskiej.

Rozmowa dotyczyła także sytuacji na Ukrainie i sankcji nałożonych na Rosję.

Trzaskowski dodał, że była też mowa o mającym się odbyć w przyszłym roku w Warszawie szczycie NATO oraz o konieczności wzmacniania wschodniej flanki Sojuszu. Była też mowa - relacjonował minister - o sprawach bilateralnych, między innymi o zwiększeniu liczby godzin nauczania języka polskiego w brytyjskich szkołach oraz o jego powrocie na egzaminach maturalnych.