"Terra Mariana 1186-1888" to historia chrześcijaństwa na terenach dzisiejszej Łotwy i Estonii - mówił prezydent Berzins. Jak podkreślił, to nie tylko opowieść o "Ziemi Maryjnej - Terra Mariana". To również opowieść o ludziach tam żyjących oraz o relacjach pomiędzy Polską a Łotwą - mówił. Dodał, że w albumie udokumentowano też zamki, drogi i ciekawostki z tamtego okresu, można w niej znaleźć wiele informacji o Inflantach jako centrum rozwoju idei.

Oryginał księgi znajduje się w Watykanie, waży 35 kilogramów. Była ona darem na 50-lecie kapłaństwa papieża Leona XIII. Bronisław Komorowski, który dostał reprodukcję księgi, dziękował za dar oraz możliwość odwiedzenia Kurnene. Jak mówił, jest to miejsce ważne z punktu widzenia jego rodziny.

Prezydent Komorowski dziękował też za współpracę dwustronną, w ramach Unii Europejskiej i NATO. Gratulował również Łotwie udanego przewodnictwa w Unii. Przyjmując księgę "Terra Mariana" zapowiedział, że znajdzie ona swoje miejsce w Bibliotece Narodowej w Warszawie. Dodał, że będzie miała miejsce w jego sercu.

Dla obu prezydentów było to pożegnalne spotkanie, politycy kończą bowiem swoje kadencje.

Jutro prezydent będzie na Litwie. Bronisław Komorowski odbierze tytuł Doktora Honoris Causa Uniwersytetu Witolda Wielkiego w Kownie.