Wśród propozycji znalazły się także podniesienie kwoty wolnej od podatku oraz obniżenie wieku emerytalnego. Wyliczenia te spotkały się z krytyką polityków PO. Zdaniem Jarosława Kaczyńskiego zmiana ustawy od podatku VAT jest konieczna. Przypomniał, że PiS złożył projekt nowej ustawy w tej sprawie, lecz został on odrzucony.

Kaczyński podkreślił, że projekt jego partii jest bardzo pożyteczny, ponieważ nie pozostawia pola na szerokie interpretacje i unikanie podatku.

Prezes PiS uważa, że dziś nie wszyscy sprawiedliwie płacą podatki. Jego zdaniem są w Polsce grupy, które są zwolnione z wielu obciążeń.

Jarosław Kaczyński podkreśla, że to sytuacja patologiczna. Zaznaczył, że niesprawiedliwy system podatkowy zabija konkurencję, bo jednych obarcza zobowiązaniami wobec państwa, a innych z nich zwalnia.

Z wyliczeń przedstawionych w sobotę przez Beatę Szydło wynika, że na uszczelnieniu systemu podatkowego, opodatkowaniu banków i hipermarketów można uzyskać ponad 70 miliardów złotych dodatkowych dochodów.