Minister w Kancelarii Prezydenta Krzysztof Szczerski powiedział dziennikarzom, że rozmowa prezydenta z papieżem ma dotyczyć m.in. przyszłorocznych Światowych Dni Młodzieży, które odbędą się w Krakowie.

- To społecznie największe wydarzenie międzynarodowe, które będzie miało miejsce w Polsce, właśnie z udziałem papieża Franciszka. To oczywisty temat do rozmowy - zaznaczył minister Szczerski. - Inny temat to przypadające także w przyszłym roku 1050-lecie chrztu Polski - dodał. Jak podkreślił, "to też bardzo ważny element wspólnej relacji państwo-Kościół".

Minister Krzysztof Szczerski dodał, że wizyta prezydenta w Watykanie ma też wymiar dyplomatyczny. Zaznaczył, że papieża Franciszka interesuje bardzo wiele tematów dotyczących światowej polityki. W trakcie rozmowy mają zostać poruszone kwestie zakończonego niedawno synodu o rodzinie oraz migracji.

W czasie pobytu w Watykanie Andrzej Duda wręczy również odznaczenia polskim duchownym pracującym w Stolicy Apostolskiej. Otrzymają je między innymi: kardynał Stanisław Ryłko, arcybiskup Zygmunt Zimowski i ksiądz Sławomir Oder.

Na koniec swojej wizyty prezydent złoży wieniec przy pomniku Józefa Piłsudskiego w Rzymie oraz spotka się z Polonią mieszkającą we Włoszech.

Do Warszawy para prezydencka powróci jutro wieczorem.