Wiceminister odniósł się do kwestii wypłaty 500 zł dla polskich rodzin na emigracji.

O tym, czy 500 pln na dziecko będzie opodatkowane to wszystko w rękach posłów, głównym decydentem legislacyjnym jest Sejm. Budżet wytrzyma to w 2016 i w 2017 roku, środki będą się pojawiać z tytułu domykania luk w systemie podatkowym - mówił w TVN24 Morawiecki.

Premier Beata Szydło chce, by dodatek 500 złotych na dziecko nie był wliczany do dochodu. Szefowa rządu podkreśliła jednak w radiowej Jedynce, że jest to jej stanowisko, a w tej sprawie wypowie się jeszcze strona społeczna.

Premier dodała, że w tej chwili prezentuje stanowisko, które zostało wyrażone w projekcie ustawy kierowanym do konsultacji społecznych, i w tym projekcie suma ta nie jest wliczana do dochodu.

Szefowa rządu podtrzymała swoją deklarację, że program Rodzina 500 Plus wejdzie w życie w kwietniu przyszłego roku. Zapewniła, że wszystko przebiega zgodnie z założonym planem.

Beata Szydło powiedziała, że świadczenie ma przysługiwać także rodzinom mieszkającym za granicą - ale tylko tym, których dzieci pozostały w Polsce, i które nie pobierają świadczeń na dzieci w innym kraju.

Premier podkreśliła, że organy podejmujące decyzję o przyznaniu świadczeniu będą miały prawo skontrolować jak ono jest wydawane. Beata Szydło wyjaśniła, że jeżeli co do tego pojawią się wątpliwości czy pojawi się sygnał o niewłaściwym wydawaniu to będzie to mogło być sprawdzone przez służby, które będą realizowały w gminach ten program.

Premier poinformowała też, że od uruchomienia w niedzielę strony internetowej w sprawie projektu, internauci zadali ponad 1000 pytań w sprawie Programu 500 Plus.