Zdaniem posła Platformy po dwóch miesiącach rządów PiS, Polska z pozycji lidera i wzoru dla innych spada w Unii Europejskiej na ostatnią pozycję jeśli chodzi o reputację. Andrzej Halicki podkreślił, że rozpoczynająca się unijna procedura wynika ze stylu w jakim PiS forsuje ustawy i przeprowadza działania wobec instytucji, które mają swoje umocowanie konstytucyjne.

Poseł Tomasz Lentz powiedział, że Platforma będzie budowała dobry wizerunek Polski w Unii Europejskiej ale nie zgodzi się na sytuację, w której zagrożone są podstawy funkcjonowania demokratycznego państwa prawa.

Nawiązując do apelu premier Szydło o wspólne budowanie dobrego wizerunku Polski, poseł Lentz wypomniał politykom PiS organizowanie na forum europejskim "pseudonaukowych konferencji" na temat tragedii smoleńskiej oraz rzekomego fałszowania wyborów, podczas których mieli oni mówić, że w Polsce dochodzi do "putinizacji".

Poseł Lentz zauważył, że według nieoficjalnych informacji także przedstawiciel Węgier poparł decyzję Komisji Europejskiej dotyczącą wszczęcia procedury wyjaśniania sytuacji w Polsce. Oznacza to według posła PO, że wyjazd prezesa Jarosława Kaczyńskiego na spotkanie z premierem Węgier Victorem Orbanem nie na wiele się przydał.