Jesteśmy przyjaciółmi Polski i mamy bliskie związki ze społecznością Amerykanów polskiego pochodzenia. Chcemy wyrazić nasze zaniepokojenie działaniami polskiego rządu, które zagrażają niezależności mediów i Trybunału Konstytucyjnego oraz psują wizerunek Polski jako wzorca przemian demokratycznych dla wszystkich innych krajów w regionie. Wzywamy Pani rząd, żeby potwierdził wierność zasadom OBWE i UE, w tym zobowiązał się szanować demokrację, prawa człowieka i rządy prawa – napisali. Autorami listu są John McCain z Partii Republikańskiej oraz Demokraci - Ben Cardin i Richard Durbin.

- To kolejny przykład słabo poinformowanych polityków zachodnich. Albo słuchają jakiś opozycyjnych wobec obecnego układu rządzącego podpowiadaczy, albo czytają wyłącznie rozhisteryzowane, lewicowe media zachodnie – tak Jarosław Sellin, wiceminister kultury z Prawa i Sprawiedliwości, skomentował w Radiu ZET list amerykańskich senatorów do Beaty Szydło.

– Dowiedzą się u źródeł, co się w Polsce dzieje. Dowiedzą się, że Polska jest stabilną, wzorcową demokracją. Dowiedzą się, kto zdewastował Trybunał Konstytucyjny – mówił Jarosław Sellin, który oskarżył dziennik „New York Times”

Po słowach o „wzorcowej polskiej demokracji” i Sławomir Neumann (PO) i Kamila Gasiuk-Pihowicz (.N) zaczęli się śmiać. – Wszyscy się mylą? Komisja Europejska, Parlament Europejski, senatorowie z USA – mówiła posłanka.

- Czy tak samo się dowiedzą, jak komisja Wenecka, której uniemożliwiliście spotkanie z Platformą Obywatelską? – pytał Neuman