"Plan na rzecz odpowiedzialnego rozwoju" przygotował wicepremier i minister rozwoju Mateusz Morawiecki. Strategia zakłada między innymi zwiększenie eksportu przez polskie przedsiębiorstwa czy ułatwienie zakładania nowych firm. Propozycje popiera też opozycja - między innymi Paweł Szramka z ruchu Kukiz'15. Zapewnia, że ceni sobie osobę oraz działalność wicepremiera Morawieckiego. Jest to ciekawy plan stworzony przez fachowca, a nie tylko polityka. Jeśli wspólnie stwierdzimy, że te pomysły są korzystne dla Polski, ruch Kukiz'15 je poprze - stwierdził poseł.

Do propozycji wicepremiera Morawieckiego przychylnie podchodzi także poseł PSL Piotr Zgorzelski. Szczególnie podobają mu się dwa założenia. To plan ambitny, gdyż dostrzega się w nim dorobek poprzedniej kadencji. Chodzi o pozyskiwanie środków unijnych, które mają stanowić część budżetu. Z drugiej strony, minister Morawiecki zwrócił uwagę na potrzeby rozwoju i dofinansowania regionów, co jest jednym z priorytetów dla naszego ugrupowania - wyjaśnia polityk ludowców.

W założeniach "Planu na rzecz odpowiedzialnego rozwoju" znajduje się też rozwój przemysłów: lotniczego, motoryzacyjnego, pojazdów szynowych czy stoczniowego.