– To jest żółta kartka, która została dana Prawu i Sprawiedliwości. Myślę, że 12 marca będzie przyznana czerwona kartka. Projekt opinii Komisji Weneckiej jest bezwzględny, jeśli chodzi o ocenę ostatnich 100 dni – mówiła.

Jej zdaniem, przedstawicielom rządu nie uda się zlekceważyć tego głosu w sprawie TK, choć – jak mówiła – "Prawo i Sprawiedliwość będzie grało na to, żeby umniejszyć rangę tej opinii; będzie starało się przedstawić je jako rady dobrej cioci, a nie jasne i precyzyjne zalecenia, którymi jest ta opinia".

– Przypomnę, że przedstawiciele Komisji Weneckiej byli w Polsce, rozmawiali z przedstawicielami rządu. Nawet w tej wstępnej opinii Komisji Weneckiej precyzyjnie wskazane są te stwierdzenia partii rządzącej, z którymi nie zgadza się Komisja. Nie ma żadnych wątpliwości, Prezydent RP powinien wykonywać wyroku Trybunału Konstytucyjnego. Tu nie ma innej drogi – mówiła także Kamila Gasiuk-Pihowicz w TVP Info.

Komisja Wenecka jest instytucją Rady Europy. – Precyzyjnie wskazała, że paraliż Trybunału Konstytucyjnego prowadzi do podważenia trzech podstawowych zasad, które legły u podstaw utworzenia Rady Europy. Jest to zasada demokracji, praw człowieka oraz zasada sprawiedliwości i praworządności – skwitowała posłanka Nowoczesnej.