Jak zaznaczył, nie ma takiej możliwości, by jakiekolwiek państwo na świecie mogło narzucić nam cokolwiek w zakresie naszego prawa, zmienić konstytucję czy modyfikować prawo. "To jest suwerenne prawo Polaków, polskiego narodu i instytucji, które pochodzą z wyborów. Tu nie ma żadnego zagrożenia, że ktoś nas będzie karać za coś, czego my nie zrobiliśmy, a ktoś uważa, że zrobiliśmy. Tu będzie tylko niestety trwał taki medialny szum, który wywołują środowiska byłej władzy w Polsce i przenoszą to za granicę" - zaznaczył.

Reklama

Ocenił, że spór wokół TK stał się "jedynym paliwem działań opozycji". "Nie mają żadnych argumentów, więc trzymają się rozpaczliwie (...) Trybunału" - podkreślił.

Jego zdaniem niepublikowanie wyroku TK, który jest niezgodny z prawem, z konstytucją, jest sprawą oczywistą. - Co do tego nie mamy wątpliwości. Natomiast jakie mogą być konsekwencje międzynarodowe stosowania prawa w Polsce? Wydaje mi się, że nie ma takiej możliwości, żeby jakaś instytucja międzynarodowa zakwestionowała polską konstytucję czy obowiązujące w Polsce prawo - podkreślił.

- Dzisiaj jest ważny dzień, bo mamy nadzieję, że nasze wezwania do rozsądku odniosą skutek i że Trybunał Konstytucyjny nie będzie działać wbrew prawu. Mamy nadzieję, że pan prezes Rzepliński ratując autorytet tak ważnej instytucji, nie będzie zachowywać się jak polityk, nie będzie działać jak jeden z motorów działań opozycji, tylko zastosuje się do aktualnie obowiązującego prawa - dodał szef klubu PiS.

Reklama

Jak mówił, mamy do czynienia "z serią niezwykłych zdarzeń". - Mieliśmy przeciek z raportu Komisji Weneckiej. Dziś w mediach pojawił się kolejny przeciek, tym razem z wyroku Trybunału Konstytucyjnego. Projekt wyroku wraz z uzasadnieniem, który - jak się okazuje - krąży gdzieś między politykami Platformy, był dzisiaj dostępny w internecie. To jest sytuacja kompromitująca i (...) całkowicie ośmieszająca poważną instytucję państwową. My też pytamy, czy to jest rzeczywiście tylko zbieg okoliczności, czy te przecieki nie są jakąś częścią politycznych działań, których pionkami staje się Komisja Wenecka i Trybunał Konstytucyjny - zaznaczył.

We wtorek Trybunał Konstytucyjny w 12-osobowym składzie badał skargi grup posłów, I prezes SN, RPO i KRS na nowelizację ustawy o TK autorstwa PiS. Wyrok ma zostać ogłoszony w środę o godz. 13.

PO, Nowoczesna, PSL, I prezes SN, RPO i KRS chcą uznania noweli za niekonstytucyjną.

Reklama

W TK nie stawili się przedstawiciele Sejmu, Rady Ministrów ani prokuratora generalnego. Według nich sprawa powinna być rozpoznana - tak jak przewiduje nowela - w składzie 13-osobowym oraz według kolejności wpływu. TK oddalił wniosek prokuratora generalnego Zbigniewa Ziobry o odroczenie rozprawy.

Premier Beata Szydło mówiła we wtorek, że jej obowiązkiem jest publikowanie tych orzeczeń, które zostały podjęte na mocy obowiązującego prawa. - Komunikat, który przedstawią wybrani sędziowie Trybunału Konstytucyjnego, nie będzie orzeczeniem w myśl obowiązującego prawa. W związku z czym nie mogę łamać konstytucji, nie mogę takiego dokumentu publikować - powiedziała. Zaznaczyła, że posiedzenie "nie odbywa się zgodnie z obowiązującą w tej chwili ustawą".

Zaskarżona nowelizacja stanowi m.in., że TK co do zasady orzeka o konstytucyjności aktów normatywnych w pełnym składzie co najmniej 13 spośród 15 sędziów TK (wcześniej pełny skład to co najmniej dziewięciu sędziów). Orzeczenia pełnego składu mają zapadać większością 2/3 głosów, a nie - jak wcześniej - zwykłą. Terminy rozpatrywania wniosków mają być wyznaczane w TK według kolejności wpływu.