Na PiS chce teraz głosować 38 proc. ankietowanych, Nowoczesną - 18 proc., a PO - 13 proc. Na dalszych miejscach uplasowali się: Kukiz'15 - 8 proc., SLD - 4 proc., PSL i Partia Razem - po 3 proc. oraz KORWiN - 2 proc.

"Ostatnie badanie preferencji partyjnych przebiegało w kontekście trwającego od dłuższego czasu sporu politycznego wokół Trybunału Konstytucyjnego, choć należy zaznaczyć, iż jego realizacja rozpoczęła się tuż po spotkaniu liderów partyjnych w tej sprawie, którego inicjatorem był Jarosław Kaczyński" - napisano w komentarzu do badania.

"Od ostatnich wyborów wyniki sondażowego poparcia dla Prawa i Sprawiedliwości oraz ugrupowania Kukiz’15 oscylują wokół ich wyników z październikowych wyborów parlamentarnych. Natomiast mimo zmiany przywództwa w Platformie Obywatelskiej poparcie dla tej partii nadal utrzymuje się na zdecydowanie niższym poziomie niż jej ostatni wynik wyborczy. Podobnie jak w poprzednich powyborczych sondażach lepszy wynik od PO uzyskuje Nowoczesna Ryszarda Petru, która tym samym lokuje się na drugim miejscu pod względem społecznego poparcia. Ponadto zaobserwować można ponowny wzrost liczebnej przewagi zwolenników Nowoczesnej nad zwolennikami PO" - dodano.

Poniżej odpowiedzi osób deklarujących zamiar wzięcia udziału w potencjalnych wyborach.

Badanie przeprowadzono metodą wywiadów bezpośrednich (face-to-face) wspomaganych komputerowo (CAPI) między 31 marca a 7 kwietnia na ponad 1,1 tys. osób.