Przedstawione w czwartek badania wskazują m.in., że w drugiej turze wyborów prezydenckich na Andrzeja Dudę głosowało 38 proc. kredytobiorców złotówkowych i 30 proc. frankowiczów, a Bronisława Komorowskiego poparło 53 proc. złotówkowiczów i aż 63 proc. kredytobiorców frankowych.

Reklama

W wyborach parlamentarnych 25 października 2015 roku wśród wszystkich kredytobiorców najwięcej osób głosowało na PO (27 proc.), w dalszej kolejności na PiS (20 proc.), Nowoczesną (17 proc.) i Kukiz'15 (11 proc.). Frankowicze w porównaniu do kredytobiorców złotówkowych częściej głosowali na Nowoczesną (19 proc.), a rzadziej na PiS (17 proc.).

Badanie wykazało także, że tylko 7 proc. ogółu kredytobiorców hipotecznych, nie będących zwolennikami PiS, zagłosowałoby na tę partię w kolejnych wyborach, gdyby obietnice pomocy dla kredytobiorców walutowych zostały spełnione.

Reklama

Zdaniem prezentującego na konferencji wyniki politologa Bartłomieja Biskupa z Uniwersytetu Warszawskiego, niespełnienie tych obietnic nie będzie zatem wiele kosztować politycznie PiS.

Z badania wynika również, że osoby posiadające kredyty hipoteczne stanowią około 10 proc. ogółu Polaków w wieku 15 i więcej lat. Kredytobiorcy biorący udział w badaniu zaciągnęli kredyty przede wszystkim w złotówkach (72 proc.), a w drugiej kolejności we frankach szwajcarskich (23 proc.), a 5 proc. w innych obcych walutach.

Zdecydowana większość badanych (86 proc.) nie miała trudności ze spłatą kredytu. Do trudności przyznało się 14 proc. badanych, częściej frankowicze (22 proc.) niż kredytobiorcy złotówkowi (10 proc.).

Reklama

Z pomocy dla kredytobiorców chciałoby skorzystać 40 proc. ogółu kredytobiorców hipotecznych, ale zdecydowanie więcej frankowiczów (62 proc.) niż kredytobiorców złotówkowych (32 proc.). Frankowicze też zdecydowanie częściej niż kredytobiorcy złotówkowi oczekują pomocy w spłacie swojego kredytu mieszkaniowego (57 proc. do 35 proc.) - wynika z badania Instytutu Jagiellońskiego i TNS Polska.

Badanie zostało przeprowadzone przez TNS Polska w formie badań telefonicznych wspomaganych komputerowo na próbie 1023 kredytobiorców hipotecznych między 12 a 30 maja 2016 roku.