Według Obamy fakt, że szczyt odbywa się w Warszawie świadczy o pozycji Polski.

W Stanach Zjednoczonych uważamy Polskę za jednego z najbardziej oddanych sojuszników. Polska jest jednym z liderów NATO. Krajem, który przeznacza pełny wkład - 2 proc. swojego PKB na nasze wspólne bezpieczeństwo - mówił Obama.

Amerykański prezydent podziękował za misje wojskowe, w których Polska bierze udział. Szczególnie za ostatni wkład w walkę z Państwem Islamskim i użycie F-16 - dodał.

"Polska jest jednym z filarów wschodniej flanki NATO"

Polska jest jednym z filarów wschodniej flanki NATO - podkreślił w piątek w Warszawie prezydent USA Barack Obama.

Obama zwracał uwagę, że Polska uczestniczy w naszym systemie obrony rakietowej przeciwko rakietom balistycznym, które mogą być wystrzelone z Iranu. Jest jednym z filarów wschodniej flanki NATO - podkreślił.

Amerykański przywódca zwracał ponadto uwagę na oddanie USA, jeśli chodzi o bezpieczeństwo Polski. Jesteśmy sojusznikami w ramach tego układu - zapewnił.

Dodał, że uroczyście jesteśmy zobowiązani do przestrzegania punktu 5. (Traktatu), który oznacza wzajemną obronę. To nie są tylko słowa, to są również czyny- oświadczył prezydent USA.

Obama dodał, że Polska zauważy zwiększenie obecności USA, NATO i najnowocześniejszego sprzętu; polski naród może być pewien, że NATO będzie trwało ramię w ramię w każdej sytuacji.

Obama: USA chce być obecne w Europie Centralnej i Wschodniej

Stany Zjednoczone nadal będą zwiększały swoją postawę obronną i możliwość odstraszania; chcemy być obecni w Europie Centralnej i Wschodniej - powiedział prezydent USA.

Jak dodał około tysiąca amerykańskich żołnierzy będzie tutaj na zasadzie rotacyjnej, będzie służyło ramię w ramię z żołnierzami polskimi.

Obama przypomniał o obecności amerykańskich sił powietrznych w bazie lotniczej w Łasku. Cały czas mamy rotacyjnie nasz personel wojskowy - dodał.