W minioną środę prezes PiS mówił, że nowa ustawa o TK jest rozpatrywana przez Trybunał na podstawie ustawy i w trybie, które nie obowiązują. Jak dodał wydane w ten sposób akty TK mają "charakter prywatny" i nie mogą nabrać mocy prawnej poprzez publikację. W czwartek TK uznał, że kilkanaście przepisów nowej ustawy o TK jest niezgodnych z konstytucją.

Reklama

W zawiadomieniu złożonym przez Nowoczesną do prokuratury jest mowa o uzasadnionym podejrzeniu popełnienia przez prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego przestępstwa podżegania i sprawstwa kierowniczego i pomocniczego do niedopełnienia obowiązku urzędniczego. Zawiadomienie zostało złożone na podstawie art. 304 kodeksu postępowania karnego; przewiduje on maksymalną karę pozbawienia wolności do lat 3.

Według Nowoczesnej Jarosław Kaczyński nakłaniał do niedopełnienia swoich obowiązków nie tylko premier Beatę Szydło, ale także Prezes Rządowego Centrum Legislacji Jolantę Rusiniak oraz "innych nieustalonych" pracowników Rządowego Centrum Legislacyjnego.

Wniosek do prokuratury został złożony przez posła Nowoczesnej Adama Szłapkę oraz członka zarządu partii Pawła Rabieja. Złożyliśmy doniesienie na jednego z posłów PiS, mamy na myśli oczywiście Jarosława Kaczyńskiego, który wielokrotnie mówił, że wyrok TK nie powinien być publikowany i otwarcie przyznał się do tego, że w Polsce mamy do czynienia z pewnym chaosem konstytucyjnym - mówił na briefingu przed warszawską prokuraturą okręgową Szłapka.

Reklama

Jarosław Kaczyński jest tylko posłem PiS, ale jednocześnie jest uzurpatorem, który wymusza pewne działania na osobie odpowiedzialnej konstytucyjnie za czynności urzędnicze, czyli pani premier Beacie Szydło - podkreślił poseł. Według polityków Nowoczesnej w Polsce funkcjonuje pozakonstytucyjny i pozaprawny układ władzy, który nakazuje - jak zaznaczyli - układowi formalnemu, czyli Radzie Ministrów oraz prezydentowi wykonywanie określonych czynności.

To, na co wskazujemy to sprawcza rola Jarosława Kaczyńskiego. Sądzimy wręcz po analizie dokumentów, po analizie faktów, że cały zamęt wokół TK być może służył jednej kwestii, żeby zamazać, przykryć, nie pokazać obywatelom, że w Polsce dochodzi do umocnienia się pozakonstytucyjnego ośrodka władzy, jakim jest osoba Jarosława Kaczyńskiego - podkreślił Rabiej.

Jak dodał, Nowoczesna sądzi, że prokuratura ich wniosek odrzuci. Nie łudźmy się, sądzimy oczywiście, że prokuratura ten wniosek odrzuci, dlatego że Jarosław Kaczyński nakaże panu Zbigniewowi Ziobrze, który jest prokuratorem generalny, żeby to zostało zrobione - uważa Rabiej.

Reklama

W miniony czwartek pełny skład TK uznał za niezgodne z konstytucją kilkanaście zapisów ustawy z 22 lipca, w tym cały artykuł 89. - według TK nie wchodzą one w życie. Zdania odrębne złożyli sędziowie: Piotr Pszczółkowski, Julia Przyłębska i Zbigniew Jędrzejewski. Według nich organa państwa nie mogą honorować rozstrzygnięcia "wydanego z rażącym naruszeniem prawa". Rząd zapowiadał wtedy, że nie wydrukuje tego wyroku.

Rząd we wtorek opublikował wyroki Trybunału Konstytucyjnego wydane po 9 marca br. Wydrukowano w sumie 21 orzeczeń - bez tych z 9 marca o niekonstytucyjności noweli ustawy o TK autorstwa PiS z grudnia ub.r. oraz z 11 sierpnia - o częściowej niekonstytucyjności nowej ustawy o TK.