Ameryka wybrała, to jest dobra wiadomość, jesteśmy przekonani, że stosunki polsko-amerykańskie będą jeszcze lepsze niż były dotąd. Ameryka jest naszym najważniejszym partnerem politycznym i najważniejszym sojusznikiem - powiedział Ryszard Terlecki w środę na konferencji prasowej w Sejmie. Jak ocenił, wynik wyborów w USA to dobry wybór dla Polski.

Europoseł Ryszard Czarnecki (PiS) przekonywał, że Prawo i Sprawiedliwość szanuje wybór Amerykanów. Polska - polskie władze - z każdym prezydentem USA będzie współpracować - zadeklarował. Przypomniał, że Trump był pierwszym kandydatem w wyborach prezydenckich od wielu lat, który spotkał się w czasie kampanii z Kongresem Polonii Amerykańskiej. Donald Trump obiecał Polakom zniesienie wiz (...) oczekujemy spełnienia tej obietnicy. Jesteśmy przekonani, że nasze relacje w ramach NATO będą rozwijać się tak dobrze jak dotychczas - podkreślił.

Jesteśmy przekonani, że nasza współpraca z USA nie może być alternatywą dla naszych relacji w ramach UE - powiedział Czarnecki. Zdaniem europosła, Unia Europejska powinna ściśle współpracować ze Stanami Zjednoczonymi. Taki sojusz transatlantycki jest bardzo potrzebny - podkreślił.

Pytany o wypowiedzi Trumpa w kampanii o relacjach z Rosją i jego krytykę NATO, Czarnecki powiedział, że kontrkandydatka Trumpa w wyborach Hillary Clinton - w okresie gdy była sekretarzem stanu administracji amerykańskiej - była twarzą resetu w relacjach Biały Dom-Kreml. Clinton zrobiła reset. Na ołtarzu współpracy z Rosją poświęciła kraje naszego regionu, stałych sojuszników USA, także Polskę - ocenił.