Rzecznik MSZ nie odpowiedziała PAP na pytanie o powody dymisji, a także, kiedy Grey został odwołany.

Wyborcza.pl, która pierwsza poinformowała o odwołaniu Greya, podała, że został on odwołany pilnie, gdyż zataił fakt współpracy ze służbami USA, mimo że był o to pytany.

Premier Beata Szydło podpisała nominację dla Greya 30 września 2016 r.

MSZ dementuje: Dymisja bez związku z rzekomą współpracę z wywiadem

Tymczasem MSZ zdementuje doniesienia mediów, że odwołanie Roberta Greya z funkcji wiceministra ma związek z rzekomym zatajeniem przez niego współpracy z amerykańskimi służbami. Dymisja ma związek ze zmianą koncepcji kierownictwa w resorcie - podano.

Premier Beata Szydło na wniosek szefa MSZ Witolda Waszczykowskiego odwołała z funkcji wiceministra SZ Robert Greya - poinformował PAP w środę po południu rzecznik rządu Rafał Bochenek. Jak dodał, jest to związane ze zmianą organizacyjną w resorcie. Każdy minister sam może kształtować politykę kadrową - dodał.

Odwołanie wiceministra Roberta Greya wynika ze zmiany koncepcji kierownictwa MSZ - podkreśliło MSZ w komunikacie przesłanym PAP. Stanowczo dementujemy bezpodstawne doniesienia niektórych mediów, że dymisja ta ma związek z rzekomym zatajeniem przez niego współpracy z amerykańskimi służbami - zaznacza resort.

Jak dodaje, ministerstwo planuje w inny sposób wykorzystać wiedzę i doświadczenie Roberta Greya.

Robert Grey ukończył studia w University of Massachusetts (filozofia i socjologia) oraz New School University w Nowym Jorku (stosunki międzynarodowe, specjalizacja Rządy i Prawo).

Był regionalnym doradcą legislacyjnym w Senacie stanu Massachusetts. Spędził rok w Afryce gromadząc materiały o skuteczności partnerstw z organizacjami międzynarodowymi i ONZ. W Kambodży badał przestrzeganie praw człowieka. Pracował w firmie Putnam Investments w Bostonie.

Następnie wyspecjalizował się w stosunkach międzynarodowych, zwłaszcza dyplomacji ekonomicznej i negocjacjach oraz w budowie partnerstw pomiędzy sektorem prywatnym i państwowym. W latach 2005-2008 pracował w siedzibie ONZ w Nowym Jorku, gdzie kierował Biurem ds. Partnerstw. Od 2008 do 2010 r. był dyrektorem zarządzającym ds. Partnerstw World BPO Forum przy współpracy ONZ (Nowe Delhi/Nowy Jork).

Od 2010 r. pracuje w Polsce. W latach 2010-2013 był dyrektorem ds. stosunków międzynarodowych i partnerstw Instytutu Studiów Wschodnich i Forum Ekonomicznego w Krynicy, a w latach 2012-2013 doradcą Zarządu Polskiego Holdingu Obronnego/Grupy Bumar.

Od 2013 do 2014 r. pełnił funkcję dyrektora ds. komunikacji i relacji zewnętrznych Uniwersytetu Warszawskiego. Następnie (2014-2016) był dyrektorem operacyjnym i członkiem zarządu funduszu venture capital Xplorer Fund w Warszawie, a także prezesem zarządu Fundacji Globe Forum.

Od maja 2016 r. był doradcą w gabinecie politycznym ministra spraw zagranicznych.