Jeżeli chodzi o odzyskanie wraku Tupolewa - jest to rzeczywiście dla nas niezwykle ważna sprawa - zabiegi dyplomatyczne trwały przez cały ubiegły rok. Będziemy dalej intensywnie domagać się zwrotu wraku polskiego samolotu, najważniejszego dowodu katastrofy smoleńskiej i też własności polskiego państwa - powiedziała na konferencji prasowej premier Beata Szydło.

Na pewno te działania, które zostały już rozpoczęta będą cały czas kontynuowane - dodała szefowa rządu. Minister spraw zagraniczny Witold Waszczykowski powiedział, że dokumenty, które przejrzał w 2010 r., czyli po katastrofie, do końca 2010 roku i początku 2011 r., nie wskazują, aby poprzednia dyplomacja polska kiedykolwiek podniosła wtedy prośbę o zwrot wraku.

To oznacza, że wtedy straciliśmy szansę, aby ten wrak odzyskać. To wtedy przyjęliśmy błędną koncepcję, błędną interpretację prawną wyjaśniania przyczyn tej katastrofy i to wtedy popełniono fundamentalne błędy, aby wyjaśnić te przyczyny i odzyskać wrak - powiedział Waszczykowski. Pytany, czy teraz mamy jakiejkolwiek szanse, szef MSZ odpowiedział: coraz mniejsze.

Na te słowa zareagował Radosław Sikorski. "Pan Minister Spraw Zagranicznych RP raczy kłamać jakoby za czasów jego poprzedników polska dyplomacja nie zabiegała o zwrot wraku Tu-154M" - napisał na Twitterze.

23 grudnia ub.r. na dorocznej konferencji prasowej prezydent Rosji Władimir Putin powiedział, że zwrot wraku samolotu, który rozbił się w kwietniu 2010 roku pod Smoleńskiem, nie jest możliwy, dopóki Komitet Śledczy Federacji Rosyjskiej będzie prowadził śledztwo.