Waszczykowski poinformował też, że w ciągu kilku-kilkunastu tygodni zostanie powołany polski ambasador w Paryżu.

Szef polskiego MSZ na konferencji prasowej po spotkaniu z ministrem spraw zagranicznych Portugalii Augusto Santosem Silvą pogratulował Emmanuelowi Macronowi zwycięstwa w wyborach na prezydenta Francji. Mamy nadzieję, że prezydent Emmanuel Macron odwiedzi Polskę i podejmie z nami rozmowy, by wspólnie rozwiązywać problemy europejskie, które przed nami stoją - zaznaczył.

Szef MSZ został zapytany, jakie są polskie oczekiwania wobec nowego prezydenta Francji. - Oczekujemy przede wszystkim, że odejdzie już prezydent Francji od retoryki wyborczej, która rozumiem, była na użytek wewnętrzny i niesłusznie w tej retoryce wewnętrznej posługiwał się przykładami polskimi. Uważam, że to było zagranie co najmniej niezręczne i ta retoryka wraz z wyborem prezydenta Macrona się skończyła - odparł Witold Waszczykowski.

Pytany, kiedy zostanie powołany polski ambasador we Francji, odpowiedział, że w ciągu kilku-kilkunastu tygodni.

Niezależny kandydat Emmanuel Macron zdobył w niedzielę 66,1 proc. głosów w II turze wyborów prezydenckich we Francji - wynika z danych opublikowanych w poniedziałek nad ranem przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych Francji. Jego rywalka Marine Le Pen zdobyła 33,9 proc. oddanych głosów.