Spotkaliśmy się z panem prezydentem, który przedstawił nam jakby dalszy tryb postępowania. Z tych słów jego wynika, że około dwudziestego piątego poznamy już dokładnie kształt ostateczny jego propozycji - powiedział Terlecki. Rozmawialiśmy o pewnych rozwiązaniach szczegółowych. Umówiliśmy się, że nie będziemy ich w tej chwili upubliczniać, to jest jeszcze kwestia przyszłości - dodał.

Reklama

Szef klubu PiS ocenił rozmowę z prezydentem jako "pożyteczną". Pan prezydent bardzo jasno powiedział, że rozumie też potrzebę dalszych prac w Sejmie nad projektami, które przedstawi - zaznaczył.

Terlecki pytany przez dziennikarzy, czy prezydent w trakcie spotkania zaprezentował gotowe projekty ustaw ws. SN i KRS odpowiedział, że "koło 25 września poznamy ostatecznie, na papierze kształt ustaw". W tej chwili rozmawialiśmy o pewnych rozwiązaniach, które proponuje pan prezydent - podkreślił.

Spotkanie z przedstawicielami klubu PiS było pierwszym z zapowiedzianej środowej serii spotkań prezydenta nt. projektowanych ustaw o KRS i Sądzie Najwyższym z przedstawicielami klubów parlamentarnych. Jeszcze w środę z prezydentem spotkają się posłowie: PO, Kukiz'15, Nowoczesnej i PSL.

Reklama

24 lipca prezydent Andrzej Duda poinformował, że podjął decyzję o zawetowaniu ustaw: o Sądzie Najwyższym i o Krajowej Radzie Sądownictwa; zapowiedział też przygotowanie swoich projektów ustaw o SN i KRS w ciągu dwóch miesięcy.

Prezydent podpisał natomiast trzecią ustawę dotyczącą zmian w sądownictwie - o ustroju sądów powszechnych, która m.in. zmienia zasady powoływania i odwoływania prezesów sądów przez zwiększenie uprawnień ministra sprawiedliwości oraz wprowadza zasady losowego przydzielania spraw sędziom.

Reforma sądownictwa była też jednym z tematów ubiegłotygodniowego spotkania prezydent z prezesem PiS Jarosławem Kaczyńskim.

Reklama

Zawetowana ustawa o SN, autorstwa posłów PiS, zakładała m.in. utworzenie trzech nowych Izb SN, w tym Izby Dyscyplinarnej i zmianę trybu powoływania sędziów SN. Zgodnie z zapisami ustawy, wszyscy obecni sędziowie SN mogli zostać przeniesieni w stan spoczynku. Z kolei rządowa nowela ustawy o KRS przewidywała m.in. wygaszenie kadencji 15 członków Rady będących sędziami. Zgodnie z nowelizacją ich następców wybrałby Sejm, dzisiaj wybierają ich środowiska sędziowskie.

Uzasadniając weto do ustawy o Sądzie Najwyższym Duda stwierdził m.in., że uprawniona jest obawa przed zagrożeniem dla niezależności Sądu Najwyższego i jego autorytetu w społeczeństwie. W kwestii noweli ustawy o KRS podkreślił, że wybór sędziów do KRS przez Sejm wymaga większości 3/5 głosów.

Prezydent podpisał natomiast trzecią ustawę dotyczącą zmian w sądownictwie - o ustroju sądów powszechnych, która m.in. zmienia zasady powoływania i odwoływania prezesów sądów przez zwiększenie uprawnień ministra sprawiedliwości oraz wprowadza zasady losowego przydzielania spraw sędziom. W następstwie publikacji tej ustawy w Dzienniku Ustaw Komisja Europejska wszczęła postępowanie wobec Polski o naruszenie unijnych przepisów.