Wiceprokurator generalny zapytany w Sejmie przez posłów PO, jakie działania podejmuje prokuratura w sprawie delegalizacji ONR, powiedział, że postępowaniem w tej sprawie zajmuje się prokuratura w Krakowie. - Prokuratura krakowska wystąpiła do starosty jako organu nadzoru o ustalenie, czy w ramach upoważnienia starosta podejmował jakiekolwiek czynności w zakresie tego stowarzyszenia - zaznaczył.

Reklama

Hernand poinformował też, że prokuratura skierowała pytania do prezydentów miast, w których zlokalizowane są siedziby ONR, czy były podejmowane jakiekolwiek działania administracyjne w stosunku do tego stowarzyszenia.

Zastępca prokuratora generalnego zwrócił uwagę, że ONR w ostatnich latach zmieniał lokalizacje oficjalnej siedziby stowarzyszenia. - Mieli siedzibę w Brzegu, Częstochowie, obecnie w Krakowie. Posiadają także oddziały terenowe - wskazał Hernand. Dodał, że prokuratura krakowska wystąpiła do konkretnych prokuratur regionalnych o informację ws. prowadzenia postępowań przygotowawczych dotyczących ONR.

Reklama

Wiceprokurator generalny zapowiedział też, że właściwa prokuratura będzie badała akta rejestrowe stowarzyszenia pod kątem statutu. - Po ustaleniu, czy są prowadzone postępowania przygotowawcze i po zaistnieniu odpowiednich przesłanek, istnieje możliwość wystąpienia o wykreślenie ze statutu stowarzyszeń - wyjaśnił.

Hernand dodał, że wobec stowarzyszenia Marsz Niepodległości i Młodzieży Wszechpolskiej podejmowane są takie same czynności, jak w przypadku ONR.