We wtorek u Doroty Maciei, szefowej "Jedynki”, zjawił się Piotr Gulczyński, dyrektor Instytutu Lecha Wałęsy. Mieli rozmawiać o orędziu byłego prezydenta. Dla TVP wystąpienie Lecha Wałęsy było już pewne. Tymczasem Gulczyński oznajmił, że były prezydent nie skorzysta z oferty Andrzeja Urbańskiego, ale za to ma inną propozycję dla jego stacji. Chciałby, by TVP transmitowała jego urodzinowy koncert 29 września w Teatrze Narodowym w Warszawie.

Bo jak mówi DZIENNIKOWI Gulczyński: "Telewizja publiczna realizująca misję powinna być zainteresowana takim wydarzeniem i jest najlepszym miejscem do transmisji takich uroczystości". W środę na Woronicza wpłynęło oficjalne pismo w tej sprawie. Ale TVP zainteresowania nie wykazała.

Dlaczego TVP powiedziała nie? "Transmisja koncertu przez TVP nie jest możliwa, ze względu na odbywającą się w tym samym czasie uroczystość przyznania Nagrody Mediów Publicznych. Rozważamy możliwość innej formy uczestnictwa w urodzinach Lecha Wałęsy" - tłumaczy Aneta Wrona, rzeczniczka TVP. I zapewnia, że odmowa TVP nie ma związku z niewygłoszeniem przez Wałęsę orędzia.

Jak udało nam się ustalić, telewizja nie chce wziąć udziału w tym przedsięwzięciu także ze względów finansowych. Co innego orędzie byłego prezydenta, które kosztowałoby kilkanaście tysięcy złotych, a co innego transmisja tak wielkiego koncertu, na który telewizja miałaby wyłożyć kilkaset tysięcy złotych. Instytut bowiem zaproponował TVP pokrycie kosztów zarówno transmisji, jak i licencji, czyli zapłacenie części honorariów artystów. "Takie uroczystości to same straty. Zbyt duże koszty, zbyt mało widzów" - mówi nasz rozmówca z TVP.

Na razie oficjalnie wciąż nie wiadomo, kto wystąpi dla Wałęsy w Teatrze Narodowym. "Żadna umowa nie została jeszcze podpisana" - mówi Andrzej Matusiak, dyrektor Stołecznej Estrady, która współorganizuje koncert. Jak udało nam się dowiedzieć, byłemu prezydentowi zaśpiewa amerykańska wokalistka Natalie Cole, zagrają pianiści Janusz Olejniczak i Adam Makowicz oraz Jan Borysewicz i Grzegorz Markowski. Niewykluczone, że na koncercie pojawią się także liderzy The Rolling Stones - Mick Jagger i Keith Richards, którzy są rówieśnikami Wałęsy. Zaproszenia do nich zostały wysłane.

Instytut Lecha Wałęsy próbuje zainteresować telewizję publiczną jeszcze jednym wydarzeniem. W grudniu w Gdańsku odbędzie się konferencja "Solidarność dla przyszłości” z okazji 25-lecia przyznania Nobla Wałęsie. "Mamy już potwierdzenie, że na konferencję przyjedzie tybetański przywódca Dalajlama, przyjechać mają też inni laureaci Pokojowej Nagrody Nobla, ale na razie nie mogę zdradzić kto" - mówi Gulczyński. Wiadomo za to, że zaproszenia od Wałęsy na konferencję noblistów otrzymali muzycy zaangażowani w walkę o pokój na świecie: Bono i Bob Geldof.