"Zostały wysłane zaproszenia do ministrów. Nikogo nie mogę zmusić, żeby był. To jest sprawa pewnej postawy, której nie rozumiem. Skoro państwo to jedynie dobra gospodarka i zamożni obywatele to nie ma się czemu dziwić, a takie sformułowanie ostatnio padło" - powiedział prezydent Lech Kaczyński.

Premier Donald Tusk potwierdził, że nie zamierza uczestniczyć w organizowanej przez prezydenta gali w 90-tą rocznicę odzyskania niepodległości.

"Co do gali, to muszę powiedzieć szczerze, że ja nie ukrywałem pewnego sceptycyzmu co do charakteru tego typu form obchodów uroczystości związanych z rocznicą niepodległości. I najprawdopodobniej na tej części oficjalnej, czyli przy Grobie Nieznanego Żołnierza swój udział zakończę" - powiedział dziennikarzom w sobotę szef rządu.

Na balu u prezydenta będzie natomiast minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski. DZIENNIKOWI powiedział, że to polska racja stanu

>>> Przeczytaj, co powiedział DZIENNIKOWI minister Sikorski

Uroczysta gala w Teatrze Wielkim, która ma się rozpocząć o godz. 20.00 to jeden z punktów uroczystości 90. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę.

Wtorkowe obchody potrwają cały dzień. Na uroczystości przyjedzie szesnastu szefów państw i rządów, łącznie weźmie w nich udział 800 gości z Polski i zagranicy.

>>> Dowiedz się, kto przyjedzia na prezydencką galę

Zgodnie z planem podanym przez Kancelarię Prezydenta w samo południe odbędzie się uroczysta odprawa wart przed Grobem Nieznanego Żołnierza.

Następnie o 13.30 nastąpi otwarcie wystawy "Dwudziestolecie. Oblicza nowoczesności" na Zamku Królewskim. Tam również zaplanowany jest uroczysty lunch dla zaproszonych gości.

O godz. 17.00 w Pałacu Prezydenckim odbędzie się uroczyste wręczenie odznaczeń państwowych i nominacji generalskich.