O przyznanie około 50 odznaczeń i 100 medali między innymi kombatantom, urzędnikom, działaczom społecznym wojewoda wystąpiła już dawno. Ale to nie ona wręczy ordery. Kancelaria Prezydenta potwierdziła, że znaczna część wniosków została zaakceptowana. Lecz medali nie wyda. I nawet nie wytłumaczono dlaczego.

>>> Prezydent chce lustrować kandydatów do odznaczeń

Zgodnie z zapisami ustawy o odznaczeniach, w imieniu prezydenta RP wręcza je wojewoda. Jednak głowa państwa ma możliwość uprawnić do tego wybraną przez siebie osobę. W grudniu ubiegłego roku w Ostrowcu Świętokrzyskim w jego imieniu odznaczenia działaczom "Solidarności" wręczał były premier Jan Olszewski.

Teraz wojewoda nie ma informacji, że ktoś został wyznaczony. "Tydzień temu zwróciłam się z pisemną prośbą do Kancelarii Prezydenta, by informowali nas o takich decyzjach. Chcielibyśmy, by odznaczenia były przyznawane w sposób godny i byśmy mogli pomóc w przygotowaniu takich uroczystości" - podkreśla w rozmowie z "Gazetą Wyborczą" wojewoda Bożentyna Pałka-Koruba (PO).

Także dziennikarzom Kancelaria Prezydenta nie odpowiedziała na pytanie, dlaczego wojewodzie odmówiono możliwości wydania medali.

"Jeśli tak jest, to jest to wykroczenie przeciwko oczywistemu obyczajowi" - powiedział w Gdańsku premier Donald Tusk. Podkreślił jednak, że nie jest "biegły w procedurach odznaczeniowych", ponieważ jest to "generalnie prerogatywa prezydencka". "Bywało i tak, że i ja w imieniu prezydenta wręczałem odznaczenia, i to dość taka naturalna współpraca" - dodał.

W urzędzie wojewódzkim nikt nie ma wątpliwości. Od prawie roku ordery przyznawane przez prezydenta Kaczyńskiego w województwie świętokrzyskim wręcza z jego upoważnienia poseł PiS Przemysław Gosiewski. Urząd nie jest o tym informowany.

Poseł Gosiewski chce uczestniczyć w obchodach Święta Niepodległości w Świętokrzyskiem. I zgodnie z przewidywaniami, to właśnie on 11 listopada odznaczy zasłużonych w Kielcach, Skarżysku-Kamiennej, Starachowicach i Ostrowcu Świętokrzyskim. Wcześniej, w poniedziałek, w Domu Księży Emerytów trzem księżom wręczy Krzyże Kawalerskie Orderu Odrodzenia Polski.

Decyzja Kancelarii Prezydenta rozsierdziła świętokrzyskich posłów PO. "Nie widzę powodu, żeby tylko poseł PiS miał te odznaczenia wręczać. Ja też jestem posłem" - mówi "Gazecie Wyborczej" Artur Gierada z Platformy. Poseł napisał do prezydenta, żeby udzielił mu upoważnienia do wręczania w jego imieniu orderów w Święto Niepodległości.