"Nie będę wręczał odznaczeń w imieniu prezydenta Lecha Kaczyńskiego w Kielcach 11 listopada. Upoważnienie do wręczenia 90 odznaczeń otrzymała wojewoda świętokrzyska" - poinformował szef klubu PiS Przemysław Gosiewski w rozesłanym dziś oświadczeniu. I zapewnił, że nie występował do prezydenta o upoważnienie do wręczenia odznaczeń na uroczystościach w Kielcach.

Prezydent Lech Kaczyński pytany wczoraj przez dziennikarzy, dlaczego to nie wojewoda, ale szef klubu PiS Przemysław Gosiewski wręczy medale zasłużonym mieszkańcom regionu, odpowiedział, że może upoważnić tego, kogo "uważa za stosowne".

>>> Dowiedz się, kto miał wręczać odznaczenia w Kielcach

Sprawa jest już wyjaśniona. Ale nie wszyscy, którym prezydent nadał odznaczenie, będą mogli je odebrać. Wojewoda świętokrzyska Bożentyna Pałka-Koruba ma jedynie sześć medali i tylko te wręczy 11 listopada. A wnioskowała o 82 krzyże zasługi i 216 medali za długoletnią służbę.

Pozostałych odznaczeń Kancelaria Prezydenta wojewodzie nie wydała, bo jeszcze do wczoraj upierała się, że będzie wręczał je poseł Gosiewski. Po jego dzisiejszym oświadczeniu wojewoda może odebrać odznaczenia, ale nie ma już czasu, żeby zawiadomić zainteresowanych.

"Nikt nie będzie robił w tej chwili zamętu, żeby biegać i odbierać odznaczenia, które były spokojnie do odebrania przez całe dwa tygodnie" - przyznaje wojewoda Pałka-Koruba. "Powaga tego święta nie licuje z całym tym zamieszaniem i już więcej w tej sprawie nie mam zamiaru nic robić" - mówi i dodaje, że wyróżnieni nie zasługuja na to, by być przedmiotem gier politycznych.

Wojewoda powiedziała, że zwróci się jeszcze raz do Kancelarii Prezydenta z zapytaniem o odznaczenia. Jeśli odpowiedź będzie pozytywna, to odbierze je i wręczy w innym terminie.