Piotr Chajderowski, udziałowiec i prezes firmy Nowaka, znalazł się w radzie nadzorczej paliwowego giganta Lotos S.A. 6 lipca. Według RMF to właśnie on zakładał w 2000 roku spółkę z obecnym szefem gabinetu Tuska. Z kolei Marian Gawrylczyk od stycznia nadzoruje hurtownię farmaceutyczną Cefarm Wrocław. Jak przyznał radiu RMF anonimowo jeden z pracowników kancelarii premiera, to Nowak miał rekomendować kolegów na te posady.

>>>Co szepcze Nowak do ucha premiera?

Obydwie te spółki są pośrednią własnością Skarbu Państwa, zatem wysokości diet wypłacanych za posiedzenia rad nadzorczych tych spółek nie ogranicza ustawa kominowa. Jak informuje RMF, w Orlenie członkowie rady nadzorczej otrzymują średnio 10 tysięcy złotych miesięcznie. W Lotosie można się więc spodziewać podobnych zarobków.

>>>Ludzie Platformy doją państwowego giganta

Signum Promotion to spółka, która w 2004 roku produkowała materiały wyborcze do Parlamentu Europejskiego, za co jej zarząd, według radia RMF, zainkasował od Platformy Obywatelskiej 100 tysięcy złotych. Firma założona przez Sławomira Nowaka dostarczyła także posłom PO parasole ogrodowe na potrzeby kampanii "4 razy tak". Jak twierdzi RMF, wielu posłów miało zapłacić za nie po 800 złotych do kieszeni właścicieli Signum Promotion.

W 2005 roku firma dostarczała także Platformie materiały do kampanii w wyborach parlamentarnych. Na Signum Promotion, której szefowała Halina Nowak, matka posła, zaksięgowano wydatki na szturmówki, koszulki, gazetkę wyborczą na 100 tysięcy złotych.