Premier Litwy Andrius Kubilius przybędzie do Polski w środę, by rozmawiać z premierem Donaldem Tuskiem. Spotkanie z prezydentem mogłoby się odbyć tego samego dnia. Data wizyty prezydenta Estonii Toomasa Hendrika Ilvesa nie jest jeszcze ustalona, ale dojdzie do niej - jak podaje TVP Info - jeszcze w tym miesiącu.

Już w środę Lech Kaczyński spotka się w Wiśle z prezydentem Ukrainy Wiktorem Juszczenką. Dziś rozmawiał z Juszczenką przez telefon. Choć Moskwa podpisała porozumienia w sprawie tranzytu gazu do Unii Europejskiej, to kwestie rozliczeń między Moskwą a Kijowem wciąż pozostają nierozwiązane. W efekcie rosyjskie gaz nie płynie na Ukrainę.

Wszystkie cztery państwa są także zaniepokojone budowanym przez niemiecko-rosyjskie konsorcjum potężnym Gazociągiem Północnym. Jego główną "zaletą" ma być to, że omija niepewne kraje tranzytowe, takie jak Polska, Ukraina czy Białoruś. Moskwa powtarza, że gdyby rurociąg już istniał, to Zachód nie odczułby skutków gazowej wojny z Ukrainą.

Polska oraz państwa bałtyckie widzą to zupełnie inaczej. Podkreślają, że wybudowanie Gazociągu Północnego jeszcze mocniej uzależni nas od Rosji. Moskwa będzie mogła bowiem bez przeszkód tłoczyć gaz do Europy Zachodniej, a Polska, Litwa, Łotwa, Estonia oraz Ukraina i Białoruś pozostaną osamotnione w walce z jej monopolem i próbą odbudowania dawnych wpływów.