"Przywileje dla grupy mundurowych są niezbędne, ale nie na takich jak teraz zasadach" - powiedział Zbigniew Chlebowski w Radiu ZET i dodał, że Platforma Obywatelska zamierza zachować przywileje tylko dla tych "funkcjonariuszy, którzy pełnią swoją służbę i są na tej służbie narażani" na niebezpieczeństwo.

"Trzeba ten system uszczelnić i tu możliwości zaoszczędzenia pieniędzy są naprawdę ogromne" - mówił Zbigniew Chlebowski a w trakcie dyskusji dodał: "Przywileje kosztują zawsze wszystkich Polaków, dla wąskiej grupy uprzywilejowanych reszta ciężko pracujących obywateli musi się zrzucać. One są niezbędne. Ale nie może być tak, że trzydziestokilkuletni funkcjonariusze idą na emeryturę"

O projekcie zmian w emeryturach dla służb mundurowych napisała sobotnia "Gazeta Wyborcza"". Opisany przez nią projekt przewiduje przechodzenie funkcjonariuszy na emerytury po 25 latach pracy. Obecnie prawa emerytalne uzyskują oni po 15 latach. Reforma ma objąć funkcjonariuszy policji, straży granicznej, straży pożarnej, ABW, CBA, Agencji Wywiadu, Służby Kontrwywiadu Wojskowego, Służby Więziennej oraz BOR przyjętych do służby po 1 stycznia 1999 roku.

Prace nad projektem zmian w emeryturach mundurowych trwają w MSWiA. Ministerstwo czeka teraz na konsultacje ze wszystkimi służbami i ze związkami zawodowymi.

"Sprawa jest kontrowersyjna. (...) Musimy stworzyć mechanizmy, że jeśli osoba ma możliwości psychofizyczne do wykonywania swojej służby i chce, to powinna wykonywać ją dłużej niż 15 lat. Jesteśmy przeciwni całkowitemu odebraniu przywilejów" - powiedział dziś w Radio Zet przewodniczący klubu PiS Przemysław Gosiewski.

Zdaniem prezydenckiego ministra Michała Kamińskiego, należałoby zastanowić się nad wysokością wynagrodzenia dla policjantów. "Musimy zwracać uwagę, że zapraszamy ludzi do odpowiedzialnej pracy za relatywnie niskie pieniądze, niektórzy naprawdę narażają życie. O ile zgadzam się, że nie należy dawać ludziom nienależnych przywilejów, to uważam, że jako obywatele możemy płacić więcej tym, którzy dla nas ryzykują " - podkreślił Kamiński.

Podobnego zdania jest poseł Lewicy Janusz Zemke. "Trzeba inaczej podejść do tych, którzy dzisiaj służą i do tych, którzy kiedyś przyjdą. Czy można w trakcie gry zmieniać reguły gry? Trzeba powiedzieć, co ci udzie otrzymają w zamian. Może w zamian emerytura mogłaby być wyższa" - powiedział. "Ważne jest podniesienie świadczeń emerytalnych. I tu bardzo ważna sprawa: nie można odbierać świadczeń obecnym emerytom żadną miarą" - podkreślił.