Akademickie Spotkania z Mistrzami - bo tak nazywa się ta inicjatywa - działać będą przy założonej przez ojca Rydzyka Wyższej Szkole Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu. Jak podkreśla ojciec rektor, jego uczelnia ma znakomitych profesorów, którzy przekazują „prawdę, jakże często zakłamywaną w programach nauczania i w mediach”.

Jeden z najważniejszych przedmiotów - historię Polski - poprowadzi prof. Jerzy Robert Nowak. Szczyci się on tytułem honorowego obywatela Jedwabnego, który otrzymał za krytykę Jana Tomasza Grossa i jego książki "Sąsiedzi". Co zamierza przekazywać studentom? Jak zdradził w rozmowie z nami, wykłady poświęci prostowaniu zakłamanego wizerunku naszego kraju. Nie pominie więc polemiki z książkami Grossa, podręcznikiem historii Andrzeja Garlickiego oraz filmem „Opór”, który gloryfikuje Tewje Bielskiego, założyciela żydowskiego oddziału partyzanckiego - jak twierdzi - zamieszanego w mord Polaków.

Inny wykładowca to znany felietonista Radia Maryja Stanisław Michalkiewicz. Jedną z jego wypowiedzi o żydowskich roszczeniach za mienie pozostawione w Polsce Rada Etyki Mediów i Marek Edelman uznali za antysemicką. Twierdził, że „Judajczykowie próbują wymusić na naszym rządzie zapłatę haraczu zwanego dla niepoznaki rewindykacjami”. Dziś z niczego się nie wycofuje. "Dlaczego miałbym się wycofywać? A cóż takiego się stało?" - zapytał nas Michalkiewicz.

>>> Kontrowersyjne wypowiedzi ludzi Radia Maryja

W ramach kursu ojciec Rydzyk proponuje 60 godzin nauki metodą e–lerningu, weekend w Radiu Maryja, gdzie kursanci będą mogli spotkać sie z mistrzami. Uczelnia będzie uczyła m.in. rozpoznawania metod manipulacji.

Czy to właśnie ten przedmiot będą wykładać politycy? Oni sami wypowiadają się niechętnie. Antoni Macierewicza z PiS odpowiada. "Dziękuję za zainteresowanie. Bardzo mi miło, bardzo się cieszę i to wszystko, co mam do powiedzenia" - ucina. Zbigniew Ziobro tłumaczy tylko, że przygotuje wykład o bezpieczeństwie państwa i że zrobi to społecznie.

Kursy są otwarte dla wszystkich zainteresowanych. Nie jest wymagana matura, nie ma ograniczeń wiekowych. Czy wykłady jednak tak wybitnych osób nie będą za trudne dla osób bez wykształcenia? Jerzy Robert Nowak się o to nie martwi. Spodziewa się spektakularnych efektów. "Ostatnio pewien przedsiębiorca zdradził mi, że jego teściowa używa coraz bardziej intelektualnego języka. Okazuje, się, że dzięki Radiu Maryja, którego słucha po kilka godzin dziennie" - wyjaśnia.