Jak ma wyglądać gwardia Sikorskiego? Panowie mają przychodzić do pracy w garniturach, a nie w spodniach i marynarce nie od kompletu. Określona jest także długość skarpet, mają zakrywać łydkę, nawet wtedy gdy urzędnik siedzi - donosi TVP Info.

Panie mają wyglądać schludnie. Obcas nie może być za wysoki. Paznokcie powinny być krótko przycięte, a makijaż nie powinien być wulgarny i wyzywający. Dyplomatyczny korpus ministra Sikorskiego powinien okrywać się płaszczem, a nie kurtką.

Rzecznik MSZ Piotr Paszkowski wyjaśnia, że instrukcje dotyczące wyglądu dyplomatów to norma we wszystkich krajach. Zaznacza jednak, że ta instrukcja to tylko wstępna propozycja.

Ostatnio nowe zasady wyglądu funkcjonariuszy oparcowała ABW. Jej szef Krzysztof Bondaryk wydał instrukcję, w której uczy urzędniczej kultury. Za dobrą zasadę uznał wstawanie z krzeseł, gdy do pokoju wchodzi przełożony, i ustępowanie miejsca w windzie wyższym oficerom. Na co dzień agenci mają chodzić w garniturach, a w piątek mogą pracować w dresach.