Graś to urodzony dyplomata - jeszcze w sobotę mówił, że "najlepszą twarzą rządu jest pan premier Donald Tusk", a na pytanie, czy zostanie rzecznikiem rządu, odpowiedział: "to zależy od decyzji premiera". Ta zapadła dziś, ale nim ogłosił ją Donald Tusk, powiedział o niej szef gabinetu politycznego premiera Sławomir Nowak.

W Polskim Radiu w "Sygnałach dnia" Nowak przyznał, ze Graś będzie rzecznikiem rządu, a premier ogłosi to jeszcze dziś.

Graś to przedsiębiorca i polityk, był sekretarzem stanu, pełnomocnikiem rządu do spraw bezpieczeństwa oraz koordynatorem służb specjalnych. Brał udział w zakładaniu Ruchu Stu. Był członkiem Stronnictwa Konserwatywno-Ludowego i doradcą premiera Jerzego Buzka ds. obronności i bezpieczeństwa państwa. Był posłem AWS, a potem został posłem PO, z którą jest związany od 2001 roku. Do Sejmu dostał się cztery razy.

Graś skończył dziennikarstwo w Instytucie Nauk Politycznych na Uniwersytecie Jagiellońskim. Kierował też polsko-niemiecką firmą informatyczną Pro-Holding. Pod koniec lat 80. był przewodniczącym komisji uczelnianej NZS na UJ.

Obecnie jest koordynatorem Platformy w wyborach do europarlamentu. Jest też wiceprzewodniczącym komisji ds. służb specjalnych.

"Paweł Graś będzie mówił w imieniu całego rządu jednym głosem. Nie będzie szefem komitetu wyborczego PO do PE" - zapewnił w Radio Zet Sławomir Nowak. Dodał jednak, że "bezpieczeństwo higieny pracy, do którego PO przykłada dużą wagę, wskazuje na to, że te dwie funkcje powinny zostać rozdzielone".

Doniesienia na temat tego, że Graś będzie rzecznikiem rządu, już wczoraj skomentowali politycy m.in. z koalicji PO - PSL. Ostro ocenił tę nominację Stanisław Żelichowski, szef Klubu PSL. Powiedział w "Rzeczpospolitej": "W kryzysie będzie musiał przekazywać złe wiadomości. O tych dobrych będzie mówił premier."

Ostatnim rzecznikiem rządu była Agnieszka Liszka. Ustąpiła sama w lipcu 2008 roku. Była jednym z najmniej znanych rzeczników rządu, ponieważ "chleb odbierał jej premier" niezwykle często występujący na konferencjach prasowych i sam odpowiadający na pytania dziennikarzy.