Budowę Centrum ojciec Rydzyk rozpoczął w 2004 roku. Najpierw powstały budynki kampusu studenckiego wyższej szkoły medialnej, oprócz tego ma powstać dom opieki i muzeum. Ale przed miesiącem "Nasz Dziennik" poinformował, że głównym budynkiem Centrum ma być dwupoziomowy kościół. Stanie on pośrodku kompleksu i ma pomieścić w swoim wnętrzu nawet trzy tysiące wiernych. W podziemiach ma się znaleźć kaplica z ołtarzami upamiętniającymi martyrologię Polaków, na górze ma za to zostać wzniesiony ołtarz będący gigantyczną kopią kaplicy, w jakiej w Rzymie modlił się Jan Paweł II.

>>>Rydzyk o swoich krytykach: Ujadają

Aby sfinansować inwestycję w wielu kościołach pojawiły się ulotki zachęcające do wpłat na rzecz fundacji Lux Veritatis. Do nich załączone są wzory druku bankowego z tytułem wpłaty: "Dar na budowę Kościoła w Centrum Polonia in Tertio Millennio". A także numerem konta fundacji. Na takie ogłoszenia natrafili wierni w parafiach w województwie kujawsko-pomorskim oraz warmińsko-mazurskim.

>>>Rydzyk o czarnoskurym: On się chyba nie mył

Jednak jak ustaliliśmy, fundacja nie posiada zgody MSWiA na taką zbiórkę. "Fundacja Lux Veritatis nigdy nie występowała z wnioskiem w sprawie pozwolenia na przeprowadzenie zbiórki publicznej, w tym także nie ubiegała się o wydanie pozwolenia na organizację akcji zbiórkowej na rzecz budowy Centrum Polonia in Tertio Millennio" - poinformował nas Jacek Sońta z biura prasowego MSWiA.

To już kolejny raz, kiedy fundacja ojca Rydzyka omija przepisy, aby zebrać pieniądze. W 2006 roku na stronach internetowych Radia Maryja pojawiły się apele o wpłaty na rzecz Centrum Polonia in Tertio Millennio. Ale po interwencji MSWiA apele zniknęły, a Lux Veritatis oświadczyła, że zbiórki nie prowadzi.

Dlaczego teraz fundacja znowu zbiera pieniądze? "Na takie pytania może odpowiedzieć jedynie ojciec Jan Król (szef fundacji – red.), proszę go szukać pod numerami Radia Maryja" - usłyszeliśmy w toruńskim biurze Lux Veritatis. Jednak wskazany numer w toruńskiej rozgłośni milczał.

Co o działaniach fundacji ojca Rydzyka myśli ojciec Maciej Zięba. "W demokratycznym państwie prawo jest takie samo dla wszystkich" - ocenia krótko.

Ile zamierza zebrać fundacja i ile będzie kosztował taki kościół? Tego także fundacja Lux Veritatis nie ujawnia. Ale zdaniem jednego z architektów zajmującego się projektowaniem świątyń, koszt wystawienia własnego kościoła może wynieść nawet 100 milionów złotych. "Cena tak naprawdę zależy od wykończenia, czyli tego jakie witraże znajdą się w środku, ile powstanie ołtarzy, rzeźb, malowideł. To są rzeczy trudno wymierne" - zauważa nasz rozmówca.

O tym, że budowa okazałego kościoła jest kosztowna, świadczą losy Świątyni Opatrzności Bożej, projektu firmowanego przez kardynała Józefa Glempa. Jej budowa ciągnie się od ponad 10 lat, do tej pory w pochłonęła około 100 mln zł. "A potrzebnych do zakończenia prac jest jeszcze kilkadziesiąt milionów" - twierdzi jedna z osób zaangażowanych w budowę Świątyni Opatrzności.