Minister skarbu zwrócił się do 19 organizacji i towarzyszeń twórczych, m.in. PEN Clubu i Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich, z prośbą o pomoc w typowaniu kandydatów. Choć czas na składanie ofert minął w zeszły piątek, to ostanie pisma z piątkową datą wysłane pocztą przyszły w czwartek.

>>>Szefował operze teraz może dyrygować TVP

Z nieoficjalnych informacji wynika, że Aleksander Grad w przyszłym tygodniu dokona wyboru.

W zeszłym tygodniu KRRiT wybrała nowe rady nadzorcze tych mediów. Brakuje w nich jeszcze dwóch przedstawicieli ministra skarbu. "Wybór to kwestia najbliższego czasu. Decyzja zostanie podjęta bez zbędnej zwłoki" - zapewnia rzecznik resortu.

>>>Jak długo ocaleje Farfał?

Nowa medialna koalicja, jaka powstała w wyniku porozumienia członków Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji związanych z PiS, lewicą i Tomaszem Borysiukiem, chce jak najszybciej usunąć z fotela prezesa TVP Piotra Farfała. Jednak zdaniem prezesa TVP nowa rada nie może działać bez reprezentanta ministra skarbu. "Nie zgadzamy się z taką interpretacją. Delegowanie przez ministra przedstawiciela do rady to przywilej, a nie obowiązek. Ale liczymy, że minister Grad dokona wyboru do połowy sierpnia" - mówi Witold Kołodziejski, szef KRRiTV.

Nowa rada ma się zebrać na posiedzeniu pod koniec przyszłego miesiąca. Jednak rozpoczęcie jej działania może się opóźnić. Decyzję KRRiT w sprawie wyboru nowych rad nadzorczych oprotestował jeden z jej członków - związany z LPR Lech Haydukiewicz. Zgłosił też zawiadomienie do prokuratury. Według Farfała nowa rada nie może podejmować żadnych decyzji dopóki prokuratura nie wypowie się w tej sprawie.