W poniedziałek po południu minister skarbu wybierze swoich przedstawicieli do rad nadzorczych publicznej telewizji i radia, ale na razie tylko rozgłośni centralnej- informuje resort skarbu.

17 przedstawicieli do regionalnych spółek radia ma zostać wybranych w późniejszym terminie - poinformował Dziennik Maciej Wewiór, rzecznik resortu skarbu.

>>>Zbliża się wielki bunt w TVP

Minister zwrócił się do 19 stowarzyszeń twórczych, takich jak PEN Club czy SDP z propozycją zgłoszenia kandydatur, nadesłano się 51 propozycji.

Nowi przedstawiciele ministra trafią w sam środek wojny o media publiczne. Koalicja medialna PiS-lewica wybrała nowe rady nadzorcze i chce zmienić władze mediów. Brak przedstawiciela ministra Grada w radach jest dla obecnych władz na Woronicza argumentem, że rady nie mogą się zebrać i podejmować decyzji. Teraz ta przeszkoda zostanie usunięta.

Rzecznik zapytany jak reprezentanci ministra zachowają się w tym sporze, mówi jedynie: "O ewentualnych zmianach władz będzie decydowała cała rada nadzorcza nie tylko przedstawiciele ministra. Ufamy, że rady będą kierowały się interesem spółki i będą podejmowały decyzje rozsądne. Nasi przedstawiciele są ze środowisk twórczych i naukowych, to oznacza , że wyłączamy z naszej strony politykę" - dodaje Wewiór.

Według zapowiedzi Witolda Kołodziejskiego nowe rady telewizji i radia mają się zebrać pod koniec sierpnia.