Premier podziękował żołnierzom za zaangażowanie i poświęcenie. Wspominał też tragiczne wydarzenia sprzed kilku dni w Adżiristanie. "Składam dzisiaj hołd pamięci kapitana Daniela Ambrozińskiego. Chylę nisko czoło przed poświęceniem, bohaterstwem i odwagą wszystkich polskich żołnierzy w Afganistanie i na innych misjach. Chciałem Wam bardzo podziękować w imieniu wszystkich Polaków za to, co robiliście w ostatnich dniach" - mówił Donald Tusk.

Premier skrytykował tych, którzy po ostatnich wydarzeniach w Adżiristanie wątpili w profesjonalizm polskich żołnierzy. "Nikt w Polsce nie kwestionuje waszej odwagi, waszego bohaterstwa i profesjonalizmu. Nikt w takich dniach nie powinien pozwalać sobie na słowa, które mogą ranić boleśniej niż pociski i odłamki, słowa, które nie oddają rzeczywistości" - dodał.

Donald Tusk spotkał się także z polskimi i amerykańskimi dowódcami. Rozmawiał również z żołnierzami i pytał ich o najpilniejsze potrzeby. Obiecał też pomoc rządu. "Wczoraj przez długie godziny mojej narady z ministrem obrony i szefami służb ustaliliśmy, że zrobimy wszystko co w mocy rządu i wojska, żeby wasza walka tutaj była możliwie bezpieczna" - zapowiadał premier.

W związku z poniedziałkową śmiercią kapitana Ambrozińskiego w czasie uroczystości polska flaga w bazie Ghazni była opuszczona do połowy masztu i przepasana kirem.

Obowiązkiem naszego kraju jest uczestniczyć w takich operacjach jak te w Iraku, czy Afganistanie - mówił z kolei prezydent Lech Kaczyński na uroczystości zorganizowanej z okazji Święta Wojska Polskiego. Prezydent wręczył też nominacje generalskie.

"Nasze siły zbrojne muszą w tego rodzaju operacjach uczestniczyć" - podkreślił Lech Kaczyński. Dodał, że jest to trudne, ale jest to obowiązek ludzi "należących do pewnego kręgu cywilizacyjnego" i polskich patriotów.

Prezydent oddał też cześć pamięci kpt. Daniela Ambrozińskiego, który poległ przed kilkoma dniami w Afganistanie.

W Święto Wojska Polskiego - obchodzone w rocznicę Bitwy Warszawskiej 1920 r. - prezydent wręczył odznaczenia oraz 11 nominacji generalskich i dwa awanse na stopień nadinspektora policji.