"Będziemy żądać wyjaśnień od Aleksandra Grada w sprawie sprzedaży stoczni w Gdyni i Szczecinie" - powiedział "Gazecie Wyborczej" rzecznik klubu PiS Mariusz Błaszczak. A poseł Maks Kraczkowski zapowiedział w "Naszym Dzienniku" wniosek o wotum nieufności dla szefa resortu skarbu.

>> Skrzypczak odchodzi. Rząd w panice?

PiS chce też usłyszeć na najbliższym posiedzeniu Sejmu wyjaśnienia od ministra obrony narodowej Bogdana Klicha. "Nie chodzi tylko o stan naszych wojsk w Afganistanie, ale o kondycję całej polskiej armii, o zmniejszenie wydatków na wojsko, brak zakupów nowego sprzętu. Chcemy także usłyszeć dokładnie, co będzie w tzw. pakiecie afgańskim - dodał Błaszczak.

Emocje podgrzeją też kontrowersyjne ustawy, które PO chce jak najszybciej wprowadzić do porządku obrad i zamknąć przed kampanią prezydencką. Pierwsza to nowelizacja ustawy o IPN - według niej prezes ma być podporządkowany kolegium Instytutu. Druga to sprawa zapłodnienia in vitro.

Ale Platforma bronić się będzie musiała nie tylko z prawej strony. Jesienną ofensywę zapowiada też SLD. "Mamy ambicje, by stać się pierwszą siłą opozycyjną, zastępując PiS w debacie i mediach" - powiedział "GW" rzecznik Sojuszu Tomasz Kalita.

>>> Palikot: Trupy żołnierzy mają zniszczyć PO

Przy okazji początku roku szkolnego SLD będzie pytać rząd o ograniczenie dofinansowanie posiłków dla dzieci, zaproponować pakiet dla studentów i młodych ludzi po studiach obejmujący m.in. gwarancje kredytowe i ułatwienia w zakładaniu firm.