"Boże, jeżeli komukolwiek robię przykrość, temu ojcu Michałowi czy komukolwiek, to przepraszam bardzo. Pomyłka. To nie tak! I na cały świat... O co tu chodzi!? Piszą:<"dyrektor Radia Maryja rasista>" - słowa ojca Tadeusza Rydzyka cytuje "Gazeta Wyborcza".

>>> Rydzyk o czarnoskórym: On się chyba nie mył!

Szef Radia Maryja przyznał też, że nie jest ideałem. "Jestem człowiekiem i mogę mieć jakąś nieszczęśliwą wpadkę, nawet w tonacji, nawet w minie, różnie to może być" - przekonywał słuchaczy swojej rozgłośni.

>>> Prokurator: Rydzyk tylko żartował

W lipcu na Jasnej Górze Tadeusz Rydzyk zwrócił się do wiernych słowami: "Kochani, jeszcze Murzyn! Boże, gdzieś ty się nie mył? Chodź tutaj, bracie! On się nie mył wcale, zobaczcie!". Słowa te wygłosił na widok czarnoskórego zakonnika. Był nim pochodzący z Togo franciszkanin, brat Michał Kossi Egah, który ma polskie obywatelstwo i mieszka w Polsce od 15 lat.

>>> Palikot: Tadeusz Rydzyk to biały brudas?

Poseł Platformy Obywatelskiej Janusz Palikot uznał nawet, że toruński zakonnik znieważył czarnoskórego duchownego z powodu jego przynależności rasowej i złożył zawiadomienie do częstochowskiej prokuratury. Śledczy jednak odmówili wszczęcia dochodzenia.