Na pytanie, "czy uważasz, że Polska powinna natychmiast wycofać swoich żołnierzy z Afganistanu", odpowiedź "zdecydowanie tak" wskazała jedna trzecia pytanych. Kolejne 27 proc. odpowiedziało: "raczej tak". Przeciwnego zdania - z mniejszym bądź większym przekonaniem - jest 23 proc. pytanych.

>>> Kto wygrywa w Afganistanie?

"Wyniki nie są zaskakujące, szczególnie w obecnej sytuacji, czyli po kolejnej śmierci polskiego żołnierza" - komentuje Rafał Wiśniewski, socjolog z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego.

Sondaż nie jest też niespodzianką dla generała Stanisława Kozieja z Akademii Obrony Narodowej. Jego zdaniem, ludzie wyczuwają, że Polacy w Afganistanie wpadli w strategiczną pułapkę. Coraz częściej mówi się też, że cała interwencja w tym kraju może się skończyć - dla nas, jak i dla całego NATO - jak wojna w Wietnamie dla Stanów Zjednoczonych.

>>> Afganistan - syzyfowe wyzwanie

Jednak generał wskazuje także na jedno poważne "ale". "Ci, którzy opowiadają się za wycofaniem Polaków z dnia na dzień, nie zdają sobie sprawy z konsekwencji takiego kroku" - ostrzega i przytacza przykład Hiszpanów, którzy po szybkim opuszczeniu Iraku kilka lat temu nie są już traktowani jako poważni sojusznicy.