• ~piotr
  (2012-02-21 17:25)
  Dlaczego wyliczacie propozycje dla odległego 2050 roku, a nikt nie pisze o głodowych emeryturach rocznika 1954 i kolejnych. Emerytura kapitałowa wprowadzona została po cichu w 2009 roku, Polska jest jedynym krajem w unii z takim systemem naliczania emerytury i dlatego są one tak niskie. Nikt nie napisał o zmianie, żadnej debaty na temat tej zmiany nie było. W tym samym, roku wydłużono pracę kobiet o 5 lat do 60 roku życia i tak pierwszych emerytów będzie miał rząd w 2014 bo do tego czasu przez 5 lat żadna kobieta nie odejdzie bo nie skończy 60 lat. Tak więc nie ma problemu. Emerytury od 2014 roku będą żenująco niskie, to będzie śmierć głodowa dla odchodzących na emeryturę – powód – zmiana systemu na kapitałowy. Jak można zmieniać system emerytalny dla ludzi którzy po 30 – 40 latach pracy odejdą za 3,4,5 lat na emeryturę. Można proponować nowe rozwiązania dla osób które mają w perspektywie emeryturę za 20-30 lat.
  Tego rodzaju zmiany systemu emerytalnego są z pewnością niezgodne z konstytucją. Należałoby kobietom z rocznika 1954 i kolejnym naliczyć emeryturę w sposób obowiązujący dla rocznika 1953 i poprzednich.
  Zmiany powinny dotyczyć młodych, tych którzy mają w perspektywie 20 – 30 lat pracy i już teraz wiedzą, że czeka ich emerytura kapitałowa. Tutaj potrzebna jest prawdziwa reforma ZUS, a nie wydłużanie czasu pracy. Reforma z prawdziwego zdarzenia, pozwalająca na odkładanie na emeryturę.
  Wiele osób takich jak ja, a więc też obywateli tego kraju, zastanawia się komu służy państwo i jak powinni rządzić nasi wybrani w demokratycznych wyborach przedstawiciele.
  Poruszany temat emerytury kapitałowej to już wprowadzona po cichu bez dyskusji ( takiej jak np. o OFE) reforma systemu emerytalnego.
  Reforma pokrótce ma polegać na podziale zgromadzonych przez pracującego obywatela środków finansowych w określonych instytucjach ( ZUS .. ) przez przewidywany okres życia kobiet i mężczyzn. Kobieta w chwili obecnej pracuje do 60 roku życia, mężczyzna do 65 roku.
  Kogo obejmie tzw. sprawiedliwy system , o tym już nie mówimy, a przecież wszyscy wiemy, że nie wszystkich. Przecież są w tym kraju grupy wybrane: rolnicy, służby mundurowe, nauczyciele, górnicy, sędziowie, prokuratorzy i wiele innych , których powyższe zasady nie obowiązują.
  Jest również cała rzesza emerytów, którzy odeszli w ostatnich latach na emeryturę ( najczęściej kończąc pracę wcześniej w wieku 55 lat kobiety i 60 mężczyźni. Ich emerytury naliczane na zasadzie przeróżnych wskaźników, tzw. 10 kolejnych lat -wskaźnik, 20 najlepszych lat – wskaźnik ) znacznie przekraczają te naliczane na razie jako prognoza w sposób zgodny z tzw. reformą, oczywiście po przepracowaniu do 60 lat przez kobiety i do 65 mężczyźni – a więc o 5 lat dłużej.

  Tak więc dotychczasowy system dopłacał do wszystkich obywateli tego kraju.

  Skoro nasz system emerytalny cały czas od okresu powojennego ( około 60 lat ) dokładał do wszystkich emerytów czyli do wszystkich obywateli tego kraju (wskaźniki przy naliczaniu emerytury, wcześniejsze odejścia, uprzywilejowane grupy ) , to dlaczego nie może dokładać dalej. W jaki sposób rząd wykorzysta zaoszczędzone na przyszłych emerytach ( płacąc im głodowe emerytury) miliardy złotych. Co rząd chce zrobić z tzw. zaoszczędzonymi pieniędzmi ( czyli płacąc kwoty nie pozwalające na wykup leków i opłaty mieszkań ). Dlaczego nikt nie zadaje tych pytań. Wydaje mi się, że wszystko to co robimy robimy dla ludzi, żeby zapewnić im godziwe życie i godziwą starość. Co ma dać zaoszczędzenie na emerytach? Nie trzeba być prorokiem – biedę i wzrost wydatków na pomoc społeczną. A bogaty rząd dalej będzie kpił z uczciwie pracujących.
 • ~sewa
  (2012-02-21 17:19)
  Nie stać mnie na zakup lekarstw i rehabilitację.To TY decydujesz na co przekażesz swój 1%...Będę CI bardzo wdzięczna jeśli postanowisz przekazać na moją rehabilitację .Wystarczy w rozliczeniu za 2011r. wpisać KRS0000186434 CEL SZCZEGÓLNY STANISŁAWA EWA TUZIEMSKA NR.46/T.Bardzo dziękuję
 • ~sadza
  (2012-02-22 10:31)
  To Bardzo Bardzo mało pieniążków - gdyż LWIĄ część z tego będą musieli płacić swoim ochroniarzom - po podpisaniu ustawy o emeryturach - takie to życie skomplikowane
 • ~Fortune_Teller
  (2012-02-22 03:04)
  Pan premier Donald Tusk i pan prezydent Bronisław Komorowski nie dostaną nic ponieważ będą pozbawieni praw obywatelskich a swoją starość spędza w zakładzie karnym.
 • ~marysia
  (2012-02-21 21:04)
  Tusku - ty wogole niewiem czy ty wiesz co pleciesz.Z dtychczasowych premierow po 90r, Marcinkiewicz i Tusk najwieksi nieudacznicy.Emeryture to sobie wsadz,.
 • ~Monachijski
  (2012-02-21 20:28)
  re Piotr Wybierzcie sobie biedny rząd albo biednych europosłów
 • ~ha ha ha
  (2012-02-21 19:30)
  Teraz wiecie dlaczego w euro - kołchozie jest notoryczny kryzys. Biorą kasę pełnymi garściami , więc na cele społeczne ciągle brakuje i trzeba reformować emerytury i podnosić ceny na wszystko.
  Wszystkim chodzącym na wybory , życzę powrotu rozumu.
 • ~nina
  (2012-02-21 19:16)
  A jaką emeryturę będzie miał Balcerowicz, który uważa, że Polacy MUSZĄ dłużej pracować? Cicho sza?
 • ~Małgorzata
  (2012-02-21 18:23)
  a Janusz Lewandowski który zarabia około 20 tys.euro netto.że o `Hubnerowej nie wspomnę
 • ~jeremi
  (2012-02-21 18:13)
  Wreszcie głos rozsądku ,brawo Piotr ,nie można traktować tak samo tych co odchodzą na emeryturę za 2-3 lata jak tych co za 20-30. ale do zaślepieńców z PO i tak nic nie dotrze. A swoją drogą to skąd ONI wiedzą co będzie za 30 lat ,czy Gierek w 1975r. wiedział że w 1989 upadnie komunizm ?
Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.