Dziennik.plŚwiat

Poniedziałek, 28 maja 2012

Imieniny: Augustyna, Jaromira, Wilhelma

W Japonii nie zamykają drzwi na klucz

2009-12-06 | Ostatnia aktualizacja: 20:56 | Komentarze: 0 | skomentuj

Niemal połowa Japończyków - 49,8 proc. - nie zamyka na zamek drzwi wejściowych swego mieszkania, gdy wychodzi z niego na krótko - do takiego wniosku doszła po przeprowadzeniu badania kompania Sekisui House, która zajmuje się budową i wyposażeniem domów.

Z przeprowadzonego badania na temat świadomości ludzi w kwestii zapobiegania przestępczości wynika, że zaledwie 24,1 proc. wychodząc zawsze zamyka drzwi na zamek. 49,8 proc. wychodząc z domu na krótko nie robi tego nigdy lub skrajnie rzadko.

20 proc. ankietowanych przyznało się, że w ciągu roku przynajmniej raz zapomnieli zamknąć drzwi na klucz wychodząc z domu na dłużej niż pół dnia. Ponad 70 proc. pozostawia otwarte okna w toalecie i łazience, chociaż w domach jednorodzinnych te pomieszczenia znajdują się z reguły na parterze.

Kompania Sekisui House chce wykorzystać dane badania i ma zamiar wypuścić na rynek system blokady drzwi wejściowych za pomocą sygnału z telefonu komórkowego.

Badanie przeprowadzono w październiku i listopadzie. Wzięło w nim udział kilkaset rodzin.

Choć czasy dawno się zmieniły, w podświadomości wielu Japończyków pozostało coś z tzw. świadomości wyspiarskiej, gdy każdy obcy od razu zwracał na siebie uwagę, a wielkie ścieśnienie zabudowy sprawiało wrażenie, że wszystko jest na widoku - pisze z Tokio agencja RIA-Nowosti.

Źródło: dziennik.pl

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut.
Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!
«