Dotąd każdy zainteresowany internauta miał możliwość poprawiania i zmieniania artykułów znajdujących się największej z sieciowych encyklopedii. Wprowadzane zmiany natychmiast były widoczne na stronach Wikipedii. Na efekty nie trzeba było długo czekać, zwłaszcza w przypadku najczęściej odwiedzanych artykułów dotyczących znanych osób. Na stronach Wikipedii starli się m.in. zwolennicy rywalizujących o prezydenturę USA kandydatów, szczególnie Hillary Clinton i Johna McCaina. Ich biogramy były regularnie upiększane lub wręcz przeciwnie – dopisywano do nich niestworzone rzeczy o ich wojennej lub erotycznej przeszłości. Z kolei w 2005 r. w artykule o dziennikarzu Johnie Seigenthalerze – doradcy i przyjacielu Roberta Kennedy’ego – znalazła się informacja, że „był on zamieszany w zabójstwo obu braci Kennedych”.

W styczniu tego roku internauci uśmiercili dwóch demokratycznych senatorów: Roberta Byrda z Wirginii Zachodniej i zmarłego w nocy z wtorku na środę Teda Kennedy’ego z Massachusetts. W artykułach o nich można było przeczytać, że panowie zmarli nagle, tuż po kolacji ze świeżo zaprzysiężonym prezydentem USA Barackiem Obamą. Prawda była taka, że walczący z zaawansowanym rakiem 77-letni Kennedy rzeczywiście zasłabł w trakcie przyjęcia, a 91-letni Byrd po prostu opuścił gości. Niesmaczny wyskok ściągnął na głowy szefów Wikipedii gromy.

W przeprowadzonym po tych wydarzeniach sondażu użytkownicy encyklopedii jednoznacznie opowiedzieli się za ograniczeniem dostępu do edytowania niektórych haseł. Zgodnie z ich wolą w anglojęzycznej wersji Wikipedii pojawi się nowy system edycji, tzw. system wersji oznaczonych (flagged revisions). Wszelkie zmiany w biografiach żyjących osób mają być od teraz zatwierdzane i publikowane przez zarejestrowanych redaktorów portalu. Zanim oni zaakceptują nową wersję tekstu, internauci będą przekierowywani do wcześniejszej. – Z testowaniem systemu wystartujemy już za kilka tygodni – zapowiada w rozmowie z nami Alison Wheeler z Fundacji Wikimediów, obsługującej m.in. Wikipedię, Wikisłownik, Wikinews i Wikicytaty. – Nie uważamy go za żadne obostrzenie, ale za istotne ulepszenie – podkreśla.

Choć angielskojęzyczna Wikipedia jest najstarsza i największa (ponad 3 mln haseł), nie pierwsza wprowadza taki system. W 2008 r. zrobiły to niemiecka, a później rosyjska wersja encyklopedii, stosując go do wszystkich swoich artykułów. Polska wersja, która również doświadczyła wandalizmów (m.in. stworzyła Henryka Batutę i uśmierciła autorkę „Pamiętnika narkomanki” Barbarę Rosiek), wdraża taki system już od pół roku. – Wikipedię angielskojęzyczną edytuje ogromna liczba ludzi z całego świata, zróżnicowanych pod względem kultury i przyzwyczajeń. Taki system tylko usprawni tę współpracę – mówi nam Paweł Zienowicz, rzecznik polskiej Wikipedii. – Zapewni lepszą wykrywalność błędów, choć może zniechęcić czekających na weryfikację autorów zmian – dodaje.