Brukselczyk zmarł w czerwcu po powrocie z Pakistanu, kraju pochodzenia, gdzie się zaraził tą bakterią - wyjaśnił Denis Pierard, mikrobiolog szpitala uniwersyteckiego w Brukseli, gdzie zmarły mężczyzna był leczony.

Wg mikrobiologa, był to pacjent z cukrzycą, który podczas podróży do Pakistanu miał wypadek samochodowy. Hospitalizowany w Pakistanie w związku z poważną raną nogi, ostatecznie wylądował w szpitalu w Belgii, lecz już zarażony "superbakterią".

Reklama

Mimo zastosowania silnego antybiotyku pacjent zmarł - powiedział lekarz, cytowany przez prasę belgijską.

Drugi zarażony, pochodzący z Czarnogóry, zaraził się bakterią NDM-1 też podczas podróży do kraju rodzinnego - poinformował przedstawiciel laboratorium bakteriologicznego w klinice uniwersyteckiej w Leuven (fr. Louvain) Youri Glupczynski. Stan chorego leczonego w szpitalu w Antwerpii poprawił się i pacjent wrócił do domu.

Reklama

W sierpniu serwis BBC informował, że gatunki bakterii oporne nawet na najsilniejsze antybiotyki pojawiły się w brytyjskich szpitalach. Specjaliści sądzą, że bakterie wytwarzające enzym o nazwie NDM-1 przywędrowały na Wyspy Brytyjskie prawdopodobnie wraz z pacjentami, którzy w Indiach czy Pakistanie poddawali się na przykład operacjom plastycznym.

NDM-1 może występować u rozmaitych gatunków bakterii. Zachodzi obawa, że oporne szczepy bakterii, które już wcześniej sprawiały duże problemy, mogą dzięki kontaktom z nowymi bakteriami zyskać zdolność wytwarzania NDM-1. Powstałe mikroorganizmy przechodziłyby łatwo z jednej osoby na drugą, a taka infekcja byłaby niemal niemożliwa do zwalczenia.