Falą po tsunami zagrożone jest nie tylko wybrzeża USA, ale i Meksyk oraz Australia. Po bardzo silnym trzęsieniu ziemi w Japonii ostrzeżenie przed tsunami ogłoszono w całym basenie Pacyfiku. Druga fala właśnie dotarła do wybrzeży Kalifornii. W okolicach Santa Cruz zniszczonych zostało kilkadziesiąt łodzi. W samym mieście Crescent zniszczonych zostało 35 statków. Straty na razie szacowane są na 2 mln dolarów.

Reklama

W amerykańskim stanie Kalifornia od rana trwała ewakuacja zalecono też ewakuacje w sąsiednim Oregonie po ogłoszeniu alarmu o możliwym tsunami wywołanym bardzo silnym trzęsieniem ziemi w Japonii.

Rzecznik w kalifornijskich służbach ds. sytuacji nadzwyczajnych Jordan Scott powiedział, że fala tsunami może sięgnąć 6-7 stóp (ok. 2 metrów), gdy dotrze do niektórych części wybrzeża Kalifornii.

Rzecznik poinformował, że niektórzy mieszkańcy zostali ewakuowani z kilku nadbrzeżnych hrabstw Kalifornii, w tym Del Norte i San Mateo.

Władze sąsiedniego stanu Oregon zleciły ewakuację mieszkańcom rejonów nadbrzeżnych i zamknięcie w tych rejonach szkół.

Reklama

>>>Tak tsunami zaatakowało Japonię

Wcześniej zarządzono ewakuację wszystkich plaż i rejonów do nich przyległych na Hawajach, gdzie fala tsunami dotarła najszybciej. Fala nie była jednak wysoka i nie wyrządziła szkód.

Reklama

Do Hawajów fala dotarła w piątek nad ranem czasu miejscowego, lecz nie spowodowała na razie szkód - podały Centrum Ostrzeżeń przed Tsunami na Pacyfiku sprecyzowało, że pierwsze fale tsunami były widoczne ok. godz. 3.24 (14.24 czasu warszawskiego) w Waianae, nieco później na jednej z plaż Honolulu - stolicy Hawajów.

Władze Honolulu podały, że fala tsunami o wysokości do 70 cm dotarła na wyspę Kauai. Hawaje leżą około 6500 km od epicentrum trzęsienia ziemi, które nawiedziło w piątek północno-wschodnią Japonię. Wcześniej zarządzono ewakuację ludzi z hawajskich wybrzeży. Po trzęsieniu ziemi w Japonii ostrzeżenie przed tsunami ogłoszono w całym basenie Pacyfiku