"Po tylu wysiłkach mieszkańców Sudanu Południowego Stany Zjednoczone z zadowoleniem przyjmują narodziny nowego państwa" - napisał prezydent USA Barack Obama w oświadczeniu wydanym przez Biały Dom.

Reklama

"Jestem dumny, że mogę ogłosić, iż Stany Zjednoczone oficjalnie uznają republikę Sudanu Południowego jako suwerenne i niezależne państwo, poczynając od dziś, 9 lipca 2011 r." - dodał amerykański prezydent. Wyraził przekonanie, że relacje między nowym państwem a USA będą dobre.

Również David Cameron, premier Wielkiej Brytanii, dawnej metropolii kolonialnej Sudanu, ogłosił oficjalne uznanie przez jego kraj nowego państwa.

"Wielka Brytania jest dumna, że może być wśród pierwszych państw, które uznały niepodległość Sudanu Południowego. Witamy Sudan Południowy we wspólnocie narodów i oczekujemy jeszcze ściślejszych relacji między Wielką Brytanią i Sudanem Południowym w nadchodzących miesiącach i latach" - oświadczył Cameron w komunikacie.

Reklama

"Poprosiłem ministra spraw zagranicznych (Williama Hague'a, który przebywa teraz w Sudanie Płd.), by przekazał moje gratulacje prezydentowi Salvie Kiirowi i mieszkańcom Sudanu Południowego z okazji tego niezwykłego osiągnięcia" - dodał brytyjski premier, z zadowoleniem przyjmując również "znaczący" gest Chartumu, stolicy północnego Sudanu, która uznała niepodległość Południa.

"Mam nadzieję że ten dzień oznacza początek nowego, pokojowego rozdziału w relacjach między Północą i Południem" - oświadczył Cameron.



Reklama

Także prezydent Nicolas Sarkozy w imieniu Francji uznał nowy kraj.

"Francja uznaje i przyjmuje Sudan Południowy do wspólnoty państw" - podaje w komunikacie administracja prezydenta Francji, dodając, że Sarkozy zaproponował południowosudańskiemu prezydentowi, by "oba kraje ustanowiły relacje dyplomatyczne i wymieniły ambasadorów".

Prezydent Sudanu Omar Baszir, przemawiając na uroczystości w stolicy nowego państwa, Dżubie, pogratulował Sudanowi Południowemu niepodległości.

"Gratulujemy naszym braciom z Południa ustanowienie ich nowego państwa - powiedział Baszir. - Wola mieszkańców Południa musi być uszanowana".

O północy z piątku na sobotę (godz. 23 czasu polskiego) Republika Południowego Sudanu (RPS) ogłosiła niepodległość - sześć miesięcy po referendum, w którym mieszkańcy południa kraju zagłosowali za oderwaniem się od północy. Referendum było wynikiem porozumień pokojowych, które zakończyły wieloletni konflikt między północą i południem Sudanu.

W latach 1983-2005 czarnoskóre plemiona afrykańskie południowego Sudanu dwukrotnie toczyły wojnę domową z zamieszkaną głównie przez Arabów północną częścią kraju. W starciach zginęły około 2 mln osób, a ponad cztery miliony zostały zmuszone do opuszczenia swoich domów.

RPS jest 193. państwem świata.