"Stanowisko Rosji pozostaje niezmienione: nie wejdziemy w skład tej grupy i nie będziemy uczestniczyć w jej działaniach. Dotyczy to także spotkania w Stambule" - poinformowano w komunikacie MSZ.

"Istotą wysiłków grupy kontaktowej, biorąc pod uwagę decyzje podjęte przez nią podczas spotkań w kwietniu w Dausze, w maju w Rzymie i w czerwcu w Abu Zabi, jest wspieranie jednej ze stron konfliktu, który trwa w Libii" - czytamy w komunikacie.

"Uważamy, że Rada Bezpieczeństwa ONZ podjęła decyzję w sprawie Libii i to do niej należy główna rola w uregulowaniu kryzysu" - uważa rosyjskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych.

Międzynarodowa grupa kontaktowa w sprawie Libii została utworzona 29 marca w Londynie. Biorą w niej udział kraje uczestniczące w operacji NATO przeciwko reżimowi Muammara Kadafiego. Na spotkania grupy zapraszano też Rosję.

Rosja wraz z Chinami wstrzymały się od głosowania w Radzie Bezpieczeństwa nad rezolucją 1973, która zezwoliła na lotniczą interwencję Zachodu w obronie ludności cywilnej w Libii.(PAP)

jo/ kar/

9389366 9388744