Gazeta uważana za tubę partii komunistycznej napisała w komentarzu, że wypowiedzi dalajlamy podczas jego niedawnych wizyt zagranicznych świadczą o tym, że nigdy nie zaakceptuje on stawianych przez Pekin warunków rozpoczęcia rozmów. "Ostatnie wypowiedzi dalajlamy jasno pokazują, że ich (tybetańskich uchodźców) pozycja jest całkowicie i diametralnie różna od stanowiska władz centralnych" - pisze gazeta.

"Nie ma on szczerych zamiarów, by przystąpić do rozmów i żadnego nimi zainteresowania. W rzeczywistości już całkowicie zablokował drogę do rozmów" - przekonuje dziennik. Spotkanie Dalajlamy XIV z prezydentem USA Brackiem Obamą, do którego doszło w tym miesiącu w Białym Domu, zdenerwowało Chiny, które nie tolerują żadnych "zewnętrznych wpływów" na sprawy uważane przez nie za całkowicie wewnętrzne.

Władze w Pekinie zaznaczają, że będą rozmawiały jedynie o przyszłości samego Dalajlamy XIV, a nie z tybetańskim rządem na uchodźstwie, oraz że laureat Pokojowej Nagrody Nobla musi wyrzec się popierania tybetańskiej niepodległości. Gazeta użyła szerokich cytatów z wypowiedzi dalajlamy, żeby zademonstrować jego "podburzające" poparcie dla niepodległości Tybetu oraz zacytowała jego sugestię, że Komunistyczna Partia Chin miała już swój czas i powinna zrzec się władzy.

Dalajlama z kolei zapewnia, że chce tylko prawdziwej autonomii dla Tybetu. Chiny uważają, że Tybet już ją ma. "Jest tylko jedna możliwość - że dalajlama zaakceptuje warunki władz centralnych, bo rząd nigdy nie pójdzie na ustępstwa" - napisał dziennik.

Chiny rządzą Tybetem żelazną ręką od 1950 roku, kiedy ich żołnierze wkroczyli tam i ogłosili "pokojowe wyzwolenie". Dalajlama uciekł w 1959 roku do Indii po nieudanym powstaniu. W ostatnim czasie Chiny jeszcze mocniej zacieśniły kontrolę nad tym regionem obawiając się, by kwestia tybetańska nie zakłóciła procesu przekazania władzy w Pekinie, który ma się zacząć pod koniec przyszłego roku.

Wiceprezydent Xi Jinping, który najprawdopodobniej od 2013 roku zostanie kolejnym prezydentem Chin, w ubiegłym tygodniu wygłosił stanowcze przemówienie, z którego wynika że przyszły przywódca nie złagodzi stanowiska Pekinu w sprawie Tybetu.