Ocena ta jest wyrazem opinii agencji wywiadowczych, z CIA na czele, i Pentagonu. Funkcjonariusze wywiadu uważają, że wystarczy tylko kilka dodatkowych ciosów zadanych Al-Kaidzie, aby praktycznie zlikwidować jej centralę w Pakistanie.

Nie oznacza to jednak ich zdaniem eliminacji groźby terroryzmu islamskiego, ponieważ wciąż działają zradykalizowane pojedyncze jednostki przesiąknięte ideologią dżihadu. Zagrożeniem poważniejszym niż tradycyjna baza Al-Kaidy jest jej filia w Jemenie.

Administracja prezydenta Baracka Obamy nasiliła w związku z tym działania antyterrorystyczne w Jemenie. Amerykańskie samoloty bezzałogowe bombardują bazy ekstremistów w tym kraju.

W czasie niedawnej wizyty w Afganistanie minister obrony Leon Panetta powiedział, że Ameryka "jest bliska strategicznego pokonania Al-Kaidy". Odebrano to początkowo jako uzasadnienie decyzji redukcji wojsk w Afganistanie. Przedstawiciele kierownictwa CIA i Krajowego Centrum Antyterrorystycznego podzielili jednak opinię Panetty w czasie briefingów przy drzwiach zamkniętych dla Kongresu.

Z optymistyczną oceną walki z Al-Kaidą zgadza się także najwyższy rangą Republikanin w senackiej Komisji ds. Wywiadu, Saxby Chamblis.